Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Toruń: Miasto przejęło na własność główny dworzec kolejowy

0
Podziel się:

Budynki głównego dworca kolejowego przejęły na własność od kolei władze
Torunia. Zmiana właściciela pozwoli na szybkie rozpoczęcie gruntownego remontu i przebudowy
obiektów stacyjnych.

Budynki głównego dworca kolejowego przejęły na własność od kolei władze Torunia. Zmiana właściciela pozwoli na szybkie rozpoczęcie gruntownego remontu i przebudowy obiektów stacyjnych.

Jak poinformowano w piątek w toruńskim magistracie, została już podpisana umowa notarialna z zarządem kolei i dworzec stał się własnością miasta. Zmiana własności jest efektem wieloletnich zabiegów władz Torunia, które od dawna chciały przejąć odpowiedzialność za największy w mieście dworzec, by należycie zadbać o wyeksploatowany obiekt.

Przejęcie dworca przez magistrat powinno przyspieszyć przygotowywane od kilku miesięcy prace modernizacyjno-remontowe dworca. Jesienią wyłoniono ich wykonawcę i zdaniem urzędników będzie on mógł rozpocząć remont już w lutym.

Według zamierzeń wygląd zewnętrzny dworca nie zmieni się, natomiast budynek zostanie zrewitalizowany, a wnętrza przebudowane. Prace mają się rozpocząć w pomieszczeniach dawniej zajmowanych przez dworcową pocztę, gdzie docelowo mają się przenieść biura spółek kolejowych.

Do głównego budynku dworca będzie się można dostać przejściem podziemnym, które zostanie poszerzone i przedłużone, tak by powstało wejście od strony dzielnicy Pogórz. W podziemiach będą się także mieścić niewielkie sklepiki i punkty usługowe.

Do hallu będą prowadzić ruchome schody i winda dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przebudowane zostaną wejścia na perony, które zostaną zadaszone i wyposażone w tzw. azyle, czyli przeszklone pomieszczenia, w których podróżni będą mogli czekać na pociąg.

Na terenie dworca działał będzie hot spot, znajdą się tam przewijaki dla niemowląt i powstanie system dynamicznej informacji pasażerskiej. Dodatkowym ułatwieniem dla podróżnych będzie nowa, zintegrowana pętla komunikacji miejskiej z parkingiem, na którym podróżny będzie mógł zostawić auto i dalej jechać pociągiem.

Inwestycja będzie realizowana w ramach szerszego projektu "Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu - BiT-City". Jak podkreślają przedstawiciele toruńskiego magistratu, przedsięwzięcie warte ponad 43,5 mln zł będzie w 61 proc. dofinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Wykonawca na zrealizowanie całości inwestycji ma niecałe dwa lata. (PAP)

olz/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)