Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Toruń: Mueller i Myśliwski odebrali nagrody im. Lindego

0
Podziel się:

Niemiecka noblistka Herta Mueller oraz Wiesław Myśliwski w niedzielę odebrali
literackie Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.

Niemiecka noblistka Herta Mueller oraz Wiesław Myśliwski w niedzielę odebrali literackie Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu.

Mueller dwa lata temu otrzymała nagrodę Nobla. W uzasadnieniu Akademia Noblowska napisała, że jest autorką, która "łącząc intensywność poezji i szczerość prozy, przedstawia świat wykorzenionych". W swoich książkach Mueller opisuje życie niemieckiej mniejszości w komunistycznej Rumunii. W dorobku ma takie książki, jak "Sercątko", "Dziś wolałabym siebie nie spotkać", "Lis już wtedy był myśliwym", "Król kłania się i zabija", "Niziny", "Głód i jedwab", "Huśtawka oddechu".

Wiesław Myśliwski to dwukrotny laureat nagrody literackiej Nike za powieści "Widnokrąg" (1997) i "Traktat o łuskaniu fasoli" (2007). Jest autorem powieści obyczajowo-psychologicznych z życia wsi, ukazujących tradycje kulturowe. Napisał m.in. "Nagi sad", "Pałac", "Złodziej", "Kamień na kamieniu", "Klucznik".

Nagroda im. Lindego jest przyznawana corocznie przez kapitułę złożoną z przedstawicieli Torunia i Getyngi. Honorowani są nią autorzy, których "słowo tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie". Muszą to być twórcy mający wybitne osiągnięcia w takich dziedzinach, jak liryka, proza, dramat, eseistyka, krytyka literacka, publicystyka, tłumaczenia. Wręczanie nagród odbywa się zawsze jesienią, w Toruniu lub Getyndze.

Po raz pierwszy nagrody wręczono w 1996 r. Otrzymali je wówczas Wisława Szymborska i Guenter Grass. Laureatami w kolejnych latach byli m.in.: Zbigniew Herbert, Ryszard Kapuściński, Sławomir Mrożek, Adam Zagajewski, Karl Dedecius, Marcel Reich-Ranicki.

Patron nagrody, Samuel Bogumił Linde (1771-1847) był językoznawcą, bibliografem i pedagogiem. Najsłynniejszym jego dziełem jest 6-tomowy Słownik Języka Polskiego, wydany po raz pierwszy w latach 1807-14. Linde też opracował wielotomową bibliografię "Bibliotheca Polonica". (PAP)

rau/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)