Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Toruń: Otwarcie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy za miesiąc

0
Podziel się:

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu, w którym będzie można poznawać
różne dziedziny wiedzy przez zabawę, obserwację i udział w doświadczeniach, zostanie otwarte 9
listopada - poinformowano w czwartek na konferencji prasowej.

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu, w którym będzie można poznawać różne dziedziny wiedzy przez zabawę, obserwację i udział w doświadczeniach, zostanie otwarte 9 listopada - poinformowano w czwartek na konferencji prasowej.

Młyn Wiedzy będzie mieścił się w budynkach dawnych Młynów Rychtera, których trwającą ponad dwa lata modernizację i przebudowę już zakończono. Obecnie trwa wyposażanie placówki i instalowanie ekspozycji.

"Dysponujemy 5 tys. m kw. powierzchni na sześciu kondygnacjach. Przygotowywane są dwie wystawy stałe i osiem wystaw czasowych. Naszym głównym eksponatem jest wahadło Foucaulta. W Centrum oprócz wystaw, będą obywać się m.in. pokazy naukowe, warsztaty i zajęcia kreatywne" - powiedziała dyrektor placówki Monika Wiśniewska.

Już zamontowano wahadło Foucaulta, które będzie wizytówką centrum. To najdłuższe w Polsce wahadło zamontowane na stałe i ciągle działające. Jest to 35-kilogramowa kula chromowana, wypełniona piaskiem, zawieszona na 35-metrowej linie, biegnącej od dachu po parter.

Serce wahadła znajduje się na najniższej kondygnacji. W celu podtrzymania ruchu konieczne jest dostarczenie energii z zewnątrz. Jest to osiągane przy pomocy skomplikowanego urządzenia - zdalnie sterowanej cewki elektromagnetycznej, generującej impuls o odpowiedniej mocy i czasie trwania, w momencie, gdy serce wahadła przechodzi przez środek tarczy.

W Centrum będzie można podziwiać dwie wystawy stałe - "O obrotach" i "Rzeka".

Tematem wystawy będzie ruch obrotowy i jego zastosowanie, a całość będzie odnosić się do rewolucyjnego dzieła Mikołaja Kopernika "De revolutionibus " i wahadła Foucaulta. Na wystawie pokazane zostaną zjawiska związane z ruchem obrotowym, m.in. występowanie sił bezwładności w obracających się układach odniesienia, w tym ziemi.

Na ekspozycję będzie się składać się 26 interaktywnych stanowisk, tematycznie związanych z kołem, ruchem obrotowym, układami planetarnymi i podróżami kosmicznymi.

Centralnym punktem wystawy "Rzeka" będzie model rzeki od źródła do ujścia, nawiązujący do przepływającej przez Toruń Wisły. Znajdą się tam modele m.in. oczyszczalni ścieków i tamy, a także zostaną pokazane ciekawostki przyrodnicze charakterystyczne dla górnego, środkowego i dolnego biegu rzeki.

Zgodnie z ideą funkcjonowania Centrum wszystkie eksponaty na wystawie "Rzeka" będą interaktywne, umożliwią samodzielne wykonywanie eksperymentów i obserwację zjawisk fizycznych. Pomogą w tym liczne stanowiska o tematyce hydrologicznej, biologicznej i ekologiczne. Atrakcją będą stanowiska doświadczalne - śruba Archimedesa, winda i fontanna.

Odwiedzający Centrum w pierwszych miesiącach jego funkcjonowania będą mogli obejrzeć też wystawy czasowe: biologiczną "Życie", dźwiękową "Gra i buczy" , poświęconą elektryczności "Fenomeny elektryczności", prezentująca narzędzia obserwacyjne nieba "Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych", pokazującą niezwykły świat lustr "Kalejdoskop - przewrotne oko", ukazującą świat kolorów "Barwy ze słońca" i przedstawiającą siłę oddziaływania map w nauce "Mapy nauki".

Przygotowano też ekspozycję poświęconą wybitemu polskiemu chemikowi i krystalografowi prof. Janowi Czochralskiemu, którego prace przyczyniły się do rozwoju technologii półprzewodników.(PAP)

rau/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)