Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Toruń: Otwarto Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

0
Podziel się:

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, które będzie popularyzować naukę przez
zabawę, pokazy i doświadczenia, otwarto w piątek w Toruniu. Przygotowano dwie wystawy stałe i
osiem ekspozycji czasowych.

bEsgVFVN

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, które będzie popularyzować naukę przez zabawę, pokazy i doświadczenia, otwarto w piątek w Toruniu. Przygotowano dwie wystawy stałe i osiem ekspozycji czasowych.

Publiczność będzie mogła odwiedzać centrum od soboty. Zwiedzający w pierwszych dniach będą mogli obejrzeć dodatkowo specjalny pokaz teatralny i liczne pokazy fizyko-chemiczne.

Młyn Wiedzy mieści się w budynkach dawnych Młynów Rychtera z przełomu XIX i XX w., które zostały gruntownie zmodernizowane. Zagospodarowano powierzchnię 5 tys. m kw. na 6 kondygnacjach z przeznaczeniem głównie na sale wystawiennicze i pracownie naukowe.

bEsgVFVP

Główną atrakcją centrum jest wahadło Foucaulta, pozwalające obserwować zjawisko obrotu Ziemi wokół własnej osi. Jest to najdłuższe w Polsce wahadło zamontowane na stałe i ciągle działające.

Na 35-metrowej linie, biegnącej od stropu budynku po parter, zawieszona jest 35-kilogramowa kula chromowana, wypełniona piaskiem. W celu podtrzymania ruchu konieczne jest dostarczenie energii z zewnątrz. Jest to osiągane przy pomocy skomplikowanego urządzenia - zdalnie sterowanej cewki elektromagnetycznej, generującej impuls o odpowiedniej mocy i czasie trwania, w momencie, gdy serce wahadła przechodzi przez środek tarczy.

W Centrum będzie można podziwiać dwie wystawy stałe "O obrotach - dotknij kosmosu" i "Rzeka".

Pierwsza z wystaw poświęcona jest ruchowi obrotowemu i jego zastosowanie, a całość odnosi się do rewolucyjnego dzieła Mikołaja Kopernika "De revolutionibus" i wahadła Foucaulta. Na wystawie pokazane zostaną zjawiska związane z ruchem obrotowym, m.in. występowanie sił bezwładności w obracających się układach odniesienia, w tym Ziemi.

bEsgVFVV

Na ekspozycję składa się m.in. ściana z układem słonecznym, koło chomika, model stacji kosmicznej, 24 interaktywne stanowiska tematycznie związane z kołem, ruchem obrotowym, układami planetarnymi i podróżami kosmicznymi.

Druga ekspozycja stała to model rzeki od źródła do ujścia, nawiązujący do przepływającej przez Toruń Wisły. Znalazły się tam modele m.in. oczyszczalni ścieków i tamy, a także zostaną pokazane ciekawostki przyrodnicze charakterystyczne dla górnego, środkowego i dolnego biegu rzeki.

Zgodnie z ideą funkcjonowania wystawa "Rzeka" jest interaktywne, umożliwia samodzielne wykonywanie eksperymentów i obserwację zjawisk fizycznych. Zainstalowano śrubę Archimedesa, a także inne stanowiska o tematyce hydrologicznej, biologicznej i ekologiczne.

Odwiedzający Centrum w pierwszych miesiącach jego funkcjonowania będą mogli obejrzeć też wystawy czasowe: biologiczną "Życie", dotyczącą akustyki "Gra i buczy", poświęconą elektryczności "Fenomeny elektryczności", prezentująca narzędzia obserwacyjne nieba "Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych", pokazującą niezwykły świat lustr "Kalejdoskop - przewrotne oko", ukazującą świat kolorów "Barwy ze słońca" i przedstawiającą siłę oddziaływania map w nauce "Mapy nauki".

bEsgVFVW

Przygotowano też ekspozycję czasową poświęconą wybitemu polskiemu chemikowi i krystalografowi prof. Janowi Czochralskiemu, którego prace przyczyniły się do rozwoju technologii półprzewodników.

Inwestycja kosztowała 20,7 mln zł, w tym 13,5 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego i 7,2 mln zł budżetu Torunia. (PAP)

rau/ ls/

bEsgVFWq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)