Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Toruń: Piąta edycja CoCART Festival w CSW "Znaki Czasu"

0
Podziel się:

Po raz piąty Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu organizuje
festiwal twórców audiowizualnej sztuki eksperymentalnej. Sceną występów uczestników CoCART Festival
będzie po raz pierwszy sala kolumnowa w budynku CSW.

Po raz piąty Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu organizuje festiwal twórców audiowizualnej sztuki eksperymentalnej. Sceną występów uczestników CoCART Festival będzie po raz pierwszy sala kolumnowa w budynku CSW.

"CoCART Music Festival to unikalny w naszej części Europy festiwal, łączący nowe trendy we współczesnej muzyce eksperymentalnej o charakterze elektronicznym i elektroakustycznym z projektami multimedialnymi. To prawdziwa uczta dla fanów muzyki elektronicznej i elektroakustycznej - jak co roku z całego świata zjadą się do nas artyści o statusie prawdziwych legend dźwiękowej awangardy" - poinformowała w piątek Katarzyna Toczko, rzeczniczka CSW.

Piąta edycja festiwalu po raz pierwszy zrealizowana zostanie w największej przestrzeni Centrum - tzw. sali kolumnowej. Występy zaproszonych artystów zaplanowano na dwa wieczory, w piątek i sobotę.

Jako pierwszy zaprezentuje się Armantas Geciauskas "Arma", artysta dźwięku pochodzący z Jonavy (rejon kowieński na Litwie), autor i wykonawca muzyki elektroakustycznej. Artysta używa do komponowania swoich utworów m.in. analogowe instrumenty elektroniczne (w tym modele wyprodukowane w Związku Radzieckim), nagrania terenowe i urządzenia własnej konstrukcji, a na toruńskim festiwalu przedstawi swój premierowy materiał audio-wizualny, przygotowany specjalnie na ten występ.

Kolejnym artystą będzie w piątek PURE, czyli Peter Votava tworzący głównie "abstrakcyjną muzykę elektroniczną". Pochodzący z Wiednia muzyk mieszka i tworzy obecnie w Berlinie.

Z USA do Torunia przyjechał Z'EV, muzyk i teoretyk muzyki, który już raz gościł na jednej z poprzednich edycji CoCart. Tym razem zaprezentuje audio-wizualny program oparty o instrumentarium elektroniczne.

Piątkowy blok koncertowy zakończą Jean-Herve Peron i Zsolt Sores, artyści pochodzący z Niemiec i Węgier, których zainteresowania koncentrują się na muzyce eksperymentalnej i nowej muzyce improwizowanej.

W sobotę jako pierwszy wystąpi belgijski artysta audio-wizualny Yannick Franck. W swoich występach łączy obraz z dźwiękiem wygenerowanym za pomocą sprzętu elektronicznego, własnego głosu, obiektów oraz spreparowanych instrumentów.

Sudden Infant to z kolei projekt Joke'a Lanz'a, Szwajcara z Bazylei, mieszkający w Berlinie. Artysta buduje swe kompozycje często przy użyciu niekonwencjonalnych źródeł dźwięku, zabawek i głosu.

Pierre Bastien to francuski kompozytor, multiinstrumentalista, konstruktor, autor instalacji dźwiękowych. Swoje muzyczne mechanizmy i wynalazki buduje od lat 70., jednocześnie jest też praktykującym muzykiem z dużym doświadczeniem w dziedzinie inżynierii dźwięku.

Festiwal zakończy występ polsko-brytyjskiej grupy Theme. Jak podkreślają organizatorzy festiwalu, artyści prezentują "unikalną mieszankę brzmienia klasycznych instrumentów, nagrań terenowych, dronów i techniki found sound, zanurzonych w cyfrowym środowisku". (PAP)

olz/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)