Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Toruń: Rozpoczął się 26. Świętojański Festiwal Organowy

0
Podziel się

Dziewięć koncertów, w wykonaniu polskich i zagranicznych artystów, złoży się
na rozpoczęty w niedzielę 26. Świętojański Festiwal Organowy w Toruniu. Koncerty odbywać się będą w
niedzielne wieczory do 26 czerwca.

bEgQKOmt

Dziewięć koncertów, w wykonaniu polskich i zagranicznych artystów, złoży się na rozpoczęty w niedzielę 26. Świętojański Festiwal Organowy w Toruniu. Koncerty odbywać się będą w niedzielne wieczory do 26 czerwca.

"Na dwa miesiące ożyją nie tylko zabytkowe instrumenty w gotyckich murach, zabrzmią również organy, zbudowane w ostatnich latach. W tym roku przewidzieliśmy dziewięć koncertów, na których wystąpią światowej klasy artyści" - poinformował ks. Mariusz Klimek, dyrektor festiwalu.

Wykonawcą inauguracyjnego koncertu w katedrze śś. Janów był stołeczny organista, częsty gość festiwalu, Andrzej Chorosiński. Podczas kolejnych muzycznych wieczorów publiczność odwiedzi kościół Miłosierdzia Bożego, kościół garnizonowy, kościół Matki Bożej Królowej Polski, Matki Boskiej Zwycięskiej, Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Ducha Świętego. Jeden z koncertów czerwcowych odbędzie się w Nowym Mieście Lubawskim.

bEgQKOmv

"Podczas festiwalu wykonawcami będą wybitni instrumentaliści: Urszula Jasiecka-Bury z Bielska-Białej, Marcin Łęcki z Torunia (z towarzyszeniem sopranistki Agnieszki Morisson), Jakub Kwintal z Radomia, Bogusław Grabowski z Gdańska, Marcin Armański ze Świdnicy, Waldemar Gawiejnowicz z Poznania. Z Austrii przyjedzie do nas Josef Hofer, a z Włoch Michele Croese" - dodał ks. Klimek.

Muzyka organowa w diecezji toruńskiej ściśle związana jest z bazyliką katedralną Świętych Janów. Pierwszy Świętojański Festiwal Organowy (Świętojański Festiwal Muzyki Organowej) odbył się w 1985 roku, w dwa lata po zakończeniu renowacji zabytkowych organów barokowych (1688) Mateusza Brandtnera.

Instrument ten umożliwia stylowe wykonanie muzyki dawnej, stanowi rzadki okaz jako jeden z niewielu czynnych, zachowanych w Polsce. Wykonawcą koncertu inauguracyjnego był profesor Feliks Rączkowski (1906-1989), wybitny polski organista i kompozytor.

Pierwsze edycje festiwalu odbywały się jedynie na małych organach barokowych, a w programie była tylko muzyka dawna. W roku 1991 wyremontowano główny instrument Maxa Terleckiego z 1878 roku, dzięki staraniom ks. Zdzisława Wyrowińskiego.

bEgQKOmB

"Działanie to przyczyniło się do poszerzenia możliwości Świętojańskiego Festiwalu Muzyki Organowej. W kolejnych latach organiści mogli wybierać instrument na którym chcieli koncertować. Dość powszechna stała się też praktyka koncertów dwuczęściowych: w pierwszej muzyka dawna na organach barokowych, w drugiej utwory nowsze na instrumencie romantycznym" - przypomniał ks Klimek.

W roku 2003 koncerty organowe w ramach festiwalu po raz pierwszy można było usłyszeć poza murami toruńskiej katedry, w innych kościołach diecezji. Oprócz Torunia, festiwal dotarł z koncertami do Chełmna, Grudziądza i Nowego Miasta Lubawskiego.

Świętojański Festiwal Organowy jest imprezą międzynarodową. Oprócz naszych rodzimych wykonawców, melomani mają szansę usłyszeć artystów z innych krajów europejskich: Austrii, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Szwecji, Finlandii, Wielkiej Brytanii oraz z USA. (PAP)

olz/ pz/

bEgQKOmW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)