Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Toruń: Rozpoczął się pierwszy Festiwal Sztuki Faktu

0
Podziel się:

Uroczysta gala w teatrze Baj Pomorski rozpoczęła oficjalnie w czwartek
pierwszą edycję Festiwalu Sztuki Faktu w Toruniu. Pomysłodawcy nowej imprezy chcą promować
dziennikarskie "gatunki misyjne": reportaż, dokument i teatr faktu.

Uroczysta gala w teatrze Baj Pomorski rozpoczęła oficjalnie w czwartek pierwszą edycję Festiwalu Sztuki Faktu w Toruniu. Pomysłodawcy nowej imprezy chcą promować dziennikarskie "gatunki misyjne": reportaż, dokument i teatr faktu.

Jak zapowiedział Jacek Snopkiewicz, szef artystyczny festiwalu, impreza ma gromadzić reporterów i autorów różnych gatunków "wyrastających z faktu, z wydarzenia, z dokumentu, z prawdziwej materii życia". "Nawet reporterzy wszystkich programów Telewizji Polskiej spotkają się w jednym miejscu po raz pierwszy" - dodał.

W ciągu trzech festiwalowych dni zaprezentowanych zostanie kilkanaście najciekawszych dokumentów z dorobku TVP i kilkadziesiąt reportaży zakwalifikowanych do finału przeglądu konkursowego.

W ramach "Złotej Piętnastki" filmów, szczególnie ważnych dla 60-letniego dorobku Telewizji Polskiej, zostaną pokazane wielokrotnie nagradzane dokumenty, m.in. "Arizona" Ewy Borzęckiej, "Autobus z napisem koniec" Mariusza Waltera, "Chemia" Pawła Łozińskiego, "Defilada" Andrzeja Fidyka, "Podsłuchane życie" Krystyny Mokrosińskiej, "Szczur w koronie" Jacka Bławuta i "Takiego pięknego syna urodziłam" Marcina Koszałki.

"Podczas festiwalu zobaczymy wybitne reportaże i dokumenty, uczestnicząc w debacie o roli i znaczeniu współczesnych mediów. Ocenimy też znaczenie autentycznych, istotnych, przełomowych i atrakcyjnych dla reporterów zdarzeń, które często wykraczają poza ramy +ciekawej historii do gazety+ i ukazują świat w całej jego złożoności i niepowtarzalności" - ocenił przed rozpoczęciem festiwalu Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Konkursowe reportaże będzie oceniać pięcioosobowe jury, które tworzą: Lidia Duda (reżyserka oraz scenarzystka seriali i filmów dokumentalnych), Jacek Bławut (operator i reżyser), Marek Miller (reporter, założyciel Laboratorium Reportażu), Irena Piłatowska-Mądry (autorka audycji dokumentalnych i redaktor naczelna Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia) oraz Beata Kubiczek.

W programie imprezy znalazły się także warsztaty dziennikarskie i spotkania ze studentami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Festiwal zakończy uroczysta gala wręczenia nagród oraz spektakl z wykorzystaniem tekstów Ryszarda Kapuścińskiego "Scena świata" z udziałem gościa specjalnego - Alicji Kapuścińskiej. (PAP)

olz/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)