Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Toruń: Rozpoczyna się 3. Festiwal Plakatu i Typografii "Plaster"

0
Podziel się:

Konfrontacja dokonań polskich i białoruskich artystów będzie osią III edycji
Międzynarodowego Festiwalu Plakatu i Typografii "Plaster", rozpoczynającego się w środę w Toruniu.
Przygotowano cztery wystawy, konferencję o designie i warsztaty typograficzne.

Konfrontacja dokonań polskich i białoruskich artystów będzie osią III edycji Międzynarodowego Festiwalu Plakatu i Typografii "Plaster", rozpoczynającego się w środę w Toruniu. Przygotowano cztery wystawy, konferencję o designie i warsztaty typograficzne.

"Tematem festiwalu w tym roku są relacje kulturowe i twórcze pomiędzy polską i białoruską grafiką projektową. Pomimo bliskości geograficznej i silnych skojarzeń historycznych między oboma narodami, temat wzajemnych odniesień na polu szeroko rozumianego designu wydaje się cały czas mało spenetrowany" - powiedziała rzeczniczka Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu, Aleksandra Mosiołek.

Na otwarcie festiwalu zaproszono białoruski duet multimedialny "Pavel Ambiont and Solar Olga". W środę odbędą się wernisaże czterech wystaw.

"Na parterze CSW zobaczyć można ekspozycję wybitnego polskiego plakacisty Lecha Majewskiego, który w bardzo indywidualnym stylu pokazuje relację między formą graficzną i ręcznie preparowaną typografią. Na Bulwarze Sztuki - przed budynkiem CSW - ulokowano wystawę plenerową, obejmującą wydrukowane w niecodziennej skali (150 na 200 cm) współczesne plakaty polskich i białoruskich artystów" - poinformowała rzeczniczka.

Trzecie piętro CSW wypełniły oryginalne prace kaligraficzne wybitnego białoruskiego artysty Pawła Semczanki. "Te niepowtarzalne dzieła, wykonane ręcznie, charakteryzują się niebywałą finezją. Indywidualna technika kaligraficzna, tzw. ostre pióro - unikatowa na skalę europejską - nadaje kompozycjom Semczanki bardzo indywidualny, rozpoznawalny styl" - zaznaczył kurator festiwalu Krzysztof Białowicz.

Taras Budynku CSW jest miejscem ekspozycji ponad 80 prac białoruskiego projektu Litera Art. Zróżnicowane pod względem stylistycznym kompozycje oparte są w głównej mierze na nowoczesnej typografii.

Na czwartek zaplanowano konferencję pod tytułem "Dizajn Dialogu", będącą pokłosiem projektu artystycznego realizowanego przez CSW w Mińsku w 2011 roku. Zaproszono artystów polskich i białoruskich, m.in. Michała Aniempadystau, Lenę Karpilovą, Franciszka Otto, Nikodema Pręgowskiego, Pawła Semczankę, Dymitra Surskiego i Rene Wawrzkiewicza.

W czasie trwania festiwalu przeprowadzone zostaną warsztaty typograficzne. Pawel Semczanka wprowadzi uczestników w tajniki ręcznej kaligrafii, a Łukasz Dziedzic zajmie się dziedziną projektowania liter. Wszystkie spotkania warsztatowe oparte będą na pracy manualnej, bez wykorzystania komputera. Wstęp na wszystkie imprezy festiwalu jest bezpłatny.

Międzynarodowy Festiwal Plakatu i Typografii "Plaster" jest od 2010 roku organizowany przez Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu, jako impreza dedykowana twórcom plakatów i specjalistom od typografii. Nazwa "Plaster" powstała z połączenia polskiego i angielskiego brzmienia słowa "plakat". Jak podkreśla organizator imprezy, Krzysztof Białowicz z CSW, wystawy, konferencje i warsztaty typograficzne mają zwrócić uwagę na sztukę plakatu jako "ważną dziedzinę twórczości i istotną formę oddziaływania na otoczenie".(PAP)

olz/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)