Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Toruń: Susza sudańska w fotografii Wojciecha Grzędzińskiego

0
Podziel się:

Wystawę fotografii pokazujących dramat spowodowany brakiem wody pitnej w
Sudanie można zobaczyć w toruńskim Muzeum Etnograficznym. Autor fotogramów, Wojciech Grzędziński,
towarzyszył pracownikom Polskiej Akcji Humanitarnej budującym studnie w Sudanie.

Wystawę fotografii pokazujących dramat spowodowany brakiem wody pitnej w Sudanie można zobaczyć w toruńskim Muzeum Etnograficznym. Autor fotogramów, Wojciech Grzędziński, towarzyszył pracownikom Polskiej Akcji Humanitarnej budującym studnie w Sudanie.

"Sudan to pustkowia, trawiaste przestrzenie, gdzieniegdzie poprzecinane ubitymi duktami. W miejscu, gdzie temperatura w cieniu dochodzi do 50 stopni, a wilgotność bliska jest zeru, brak wody to wyrok śmierci" - podkreślił Wojciech Grzędziński, autor fotografii.

Toruńska wystawa jest elementem "Kampanii wodnej" PAH, która zbiera pieniądze na odbudowę starych i wiercenie nowych studni w Sudanie. Autor fotogramów, Wojciech Grzędziński, jest od niedawna oficjalnym fotografem Prezydenta RP.

Wystawa "Potrzeba wody w Sudanie" przybliża widzom Sudan Południowy - jeden z najbiedniejszych rejonów świata. Ponad 20 lat wewnętrznej wojny między Północą a Południem Sudanu doszczętnie wyniszczyły infrastrukturę Południa. Porozumienie pokojowe w 2005 r. zagwarantowało Sudanowi Południowemu autonomię, a dla setek tysięcy uchodźców stało się szansą na powrót do swoich domów.

"Jest to jednak niezwykle niegościnne miejsce. Życie wyznaczane jest tu przez przyrodę. To ona decyduje, kto przeżyje kolejne miesiące, kiedy spadnie deszcz i kto będzie miał wodę. Wodę, która jak nigdzie indziej na świecie rzeczywiście jest tutaj +źródłem życia+" - podkreślił Jakub Kopczyński, kurator wystawy.

Polska Akcja Humanitarna misję w Sudanie Południowym prowadzi od 2006 roku. Ze środków zgromadzonych dzięki Kampanii Wodnej oraz w ramach innych projektów, między innymi z dotacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych, udało się wywiercić 82 studnie i naprawić 65. Zdarza się, że studnie są eksploatowane 24 godziny na dobę, a jedno ujęcie przypada nawet na 1700 mieszkańców.

Wystawę można zwiedzać w Muzeum Etnograficznym w Toruniu do 27 maja. (PAP)

olz/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)