Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Toruń: Trzy nowe wystawy w CSW "Znaki czasu"

0
Podziel się:

Międzynarodową prezentację pt. "Please Call Stella!" przygotowało Centrum
Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu. Równolegle udostępniono także kolejną odsłonę
"PRZE-projektu" oraz wystawę ilustracji "Tam i Tu".

Międzynarodową prezentację pt. "Please Call Stella!" przygotowało Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu. Równolegle udostępniono także kolejną odsłonę "PRZE-projektu" oraz wystawę ilustracji "Tam i Tu".

Jak poinformowała Katarzyna Toczko z CSW "Znaki Czasu", "Please Call Stella!" to wystawa podsumowująca pierwszą część "Locis" - rozpisanego na dwa lata programu rezydencji artystycznej i wymiany kulturalnej między toruńskim CSW, Wydziałem Sztuki przy Radzie Hrabstwa Leitrim (Irlandia) oraz szwedzką Botkyrka Konsthall z siedzibą w Sztokholmie. Realizację tego projektu sfinansowano w ramach programu unijnego Kultura 2000.

Uczestnikami przedsięwzięcia, prezentującymi od piątku swe dokonania, jest dwójka polskich artystów - Arek Pasożyt (Toruń) i Patrycja Orzechowska (Gdańsk), Irlandczyk Cathal Roche i Szwedzi Maja Hammaren oraz Jonas Nobel, założyciel grupy Uglycute. Wystawa udostępniona w toruńskim CSW jest pierwszym efektem spotkań i warsztatów pięciorga artystów.

"Tytuł wystawy nawiązuje do pracy Cathal Roche - jest to utwór, w którym artysta tłumaczy na język muzyki pewien pozornie absurdalny angielski tekst, zaczynający się od słów +Please Call Stella+. Tekst jest jednak tylko pretekstem do zestawienia wszystkich możliwych akcentów języka angielskiego" - zaznaczyła Toczko.

Pierwsza część "Locis" zakończy się planowanym na 21 lutego 2014 seminarium z udziałem wszystkich uczestników przedsięwzięcia i prezentacją ich projektów.

Od piątku, w toruńskiej galerii można także oglądać kolejną odsłonę cyklu artystycznego "PRZE-projekt", w ramach którego prezentowane są dokonania młodych artystów. Olga Szczechowska przygotowała ekspozycję zatytułowaną "Siedlisko", której poszczególne elementy rozstawione są w całej przestrzeni budynku.

"+Siedlisko+ to opowieść o miejscu sztuki. Jeśli zdecydujemy się na zwiedzanie, będzie to podążanie za tropami umieszczonymi w różnych punktach budynku przez artystkę, jednak również niewtajemniczeni będą mogli trafić na jedną z ukrytych przez artystkę +interwencji+" - zaznaczyła Toczko.

Trzecim przedsięwzięciem otwartym w piątek w CSW jest wystawa "Tam i Tu. Nowe spojrzenia na dawną ilustrację". Pomysł ekspozycji zrodził się w czasie realizowanego rok temu projektu konserwatorskiego w Bibliotece Elbląskiej dotyczącego zbioru starych druków z XVIII wieku.

"Praca nad zabytkowym księgozbiorem stała się inspiracją do zorganizowania wystawy, która połączyłaby sztukę dawną ze sztuką współczesną. Podczas przeglądania setek woluminów starych druków konserwatorzy natrafili na wiele interesujących pod względem artystycznym i treściowym grafik książkowych wykonanych różnymi technikami, m.in. drzeworyty i miedzioryty" - przypomniała Katarzyna Toczko.

Najciekawsze z nich zostały sfotografowane i zaprezentowane grupie artystów toruńskich. Na ich podstawie stworzyli oni prace artystyczne.

"W projekcie brali udział studenci, absolwenci i doktoranci rożnych kierunków artystycznych (łącznie 22 osoby) Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, stąd wystawa obejmuje dzieła sztuki wykonane różnymi technikami. Pojawiają się prace wykonane tradycyjnymi technikami, jak malarstwo sztalugowe i rysunek, jednak zdecydowanie dominują współczesne techniki wyrazu artystycznego, jak grafika komputerowa, kolaż, ilustracja, animacja, czy instalacja wideo" - dodała rzeczniczka.

Wystawę "Please Call Stella" można zwiedzać do 23 lutego, projekt Olgi Szczechowskiej "Siedlisko" będzie prezentowany do 5 stycznia, a wystawa "Tam i Tu" do 31 stycznia 2014 roku. (PAP)

olz/ as/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)