Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Toruń: "Unijne" stragany dla staromiejskich kwiaciarek

0
Podziel się:

Nowe stragany, stylistycznie dopasowane do gotyckiej zabudowy, otrzymają
kwiaciarki handlujące wokół Ratusza Staromiejskiego w Toruniu. Zakupu budek dokonano z funduszy
unijnych w ramach programu "Toruń - Hanza nad Wisłą"

Nowe stragany, stylistycznie dopasowane do gotyckiej zabudowy, otrzymają kwiaciarki handlujące wokół Ratusza Staromiejskiego w Toruniu. Zakupu budek dokonano z funduszy unijnych w ramach programu "Toruń - Hanza nad Wisłą"

"Nowe stoiska zastąpią wcześniejsze, których do tej pory używały toruńskie kwiaciarki. Przeszkolone, ciemnozielone budki powstały na podstawie projektu inż. Andrzeja Ryczka, który po konsultacjach ze sprzedawcami wprowadził do projektu sugerowane przez nich zmiany, pozwalające m.in. na zwiększenie powierzchni stoisk" - poinformowała Aleksandra Iżycka, rzeczniczka prezydenta Torunia.

Stoiska kwiatowe zostaną przekazane w najem handlującym za symboliczną kwotę.

"Z przyczyn formalnych początkowo będą one stanowiły własność gminy, a po pięciu latach zostaną przekazane na własność najemcy. Wykonanie jednego stoiska kosztowało około 25 tysięcy złotych" - dodała Iżycka.

Większość stoisk zostanie zmontowana wokół rausza w przyszłym tygodniu. Prace nadzorować będzie osobiście projektant.

Budowa nowych straganów została uwzględniona w programie "Toruń - Hanza nad Wisłą", realizowanym w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

"Cel projektu to powstanie nowej atrakcji turystycznej na bazie - promowanej dotychczas z powodzeniem - dawnej historii Torunia oraz wyeksponowanie walorów kulturalnych i edukacyjnych Zespołu Staromiejskiego. Chcemy ożywić w świadomości społecznej dawną funkcję handlową miasta, która była podwaliną jego średniowiecznego rozkwitu" - dodała rzeczniczka.

W ramach projektu zaplanowano szereg inwestycji mających na celu modernizację i zagospodarowanie najważniejszych obiektów zlokalizowanych na terenie starego i nowego miasta, m. in. Ratusza Staromiejskiego, kompleksu budynków Domu Eskenów czy ruin Zamku Krzyżackiego. Zaplanowano również wprowadzenie w przestrzeń miejską elementów małej architektury, związanych i podkreślających dawną świetność kupiecką miasta oraz jego rolę w Związku Wielkiej Hanzy. (PAP)

olz/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)