Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Toruń: Wmurowano kamień węgielny sali widowiskowo-kongresowej

0
Podziel się

Kamień węgielny pod budowę sali widowiskowo-kongresowej wmurowano we wtorek w
Toruniu. Budowla powstanie w 25 miesięcy i ma kosztować 158 mln zł; część pieniędzy miasto otrzyma
z funduszy unijnych.

bEqElBiZ

Kamień węgielny pod budowę sali widowiskowo-kongresowej wmurowano we wtorek w Toruniu. Budowla powstanie w 25 miesięcy i ma kosztować 158 mln zł; część pieniędzy miasto otrzyma z funduszy unijnych.

Na placu budowy, położonym w centrum Torunia, na obrzeżach Starego Miasta, pierwsze prace rozpoczęły się już wiosną. Wykonawcy inwestycji - konsorcjum firm Mostostal Warszawa SA (lider) i Acciona Infrastructuras SA (partner) do końca tegorocznego sezonu budowlanego planuje osiągnąć poziom 0.

Inwestycję, której całkowita wartość to około 225 mln zł, zaliczono do kluczowych przedsięwzięć Regionalnego Programu Operacyjnego, w związku z czym Toruń otrzymał przyrzeczenie dofinansowania z funduszy unijnych w wysokości 55 mln zł. Budowa sali, zgodnie z pierwotnymi założeniami, powinna być już zakończona.

bEqElBjb

Duże opóźnienia spowodowało już na starcie wyegzekwowanie od hiszpańskiego projektanta kompletnej i poprawnej dokumentacji budynku. Kolejny poślizg wymusiło niepowodzenie pierwszego przetargu na wykonawcę sali, gdyż uczestnicy zaproponowali kwoty znacznie przewyższające wstępny kosztorys i możliwości budżetu miasta.

Umowa o dofinansowaniu projektu ma charakter warunkowy. Aby miasto otrzymało unijne dofinansowanie wykonawca musi ukończyć wszystkie prace i rozliczyć przedsięwzięcie do końca czerwca 2015 roku.

Projekt sali koncertowej na Jordankach wybrano w 2008 roku w międzynarodowym konkursie. Spośród złożonych 22 koncepcji, międzynarodowe jury za najlepszy projekt uznało dzieło hiszpańskiej pracowni Menis Arquitectos, prowadzonej przez Fernando Menisa.

W wielofunkcyjnym obiekcie znajdą się: sala z widownią na 900 miejsc, ze sceną posiadającą kanał orkiestrowy, sala na 300 miejsc, wraz ze sceną, a także pomieszczenia techniczne i socjalne, pozwalające na realizację dużych przedsięwzięć artystycznych. W sąsiedztwie ma powstać parking na 185 samochodów.

bEqElBjh

Budowla ma składać się z kilku modułów, połączonych od góry szklanymi taflami, wprowadzającymi do wnętrza światło. Przewidziano mechanizmy ścienne i stropowe, umożliwiające łączenie lub odgradzanie wnętrz. System podwójnych ścian budynku ma zapewnić oszczędność ciepła i dobrą izolację sali koncertowej od ulicznego hałasu.(PAP)

olz/ je/ mow/

bEqElBjC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)