Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Toruń: Wystawa szklanych negatywów w bibliotece UMK

0
Podziel się:

Kolekcję szklanych negatywów z okresu międzywojennego, odnalezionych na
terenie toruńskiej dzielnicy Podgórz, zaprezentowano w Bibliotece Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Trwa poszukiwanie osób, które mogą pomóc w zidentyfikowaniu bohaterów fotografii.

Kolekcję szklanych negatywów z okresu międzywojennego, odnalezionych na terenie toruńskiej dzielnicy Podgórz, zaprezentowano w Bibliotece Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Trwa poszukiwanie osób, które mogą pomóc w zidentyfikowaniu bohaterów fotografii.

Jak przypomniała Anna Klugowska, kustosz dyplomowana Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, 77 szklanych negatywów Biblioteka Uniwersytecka otrzymała w darze od Adama Karpy, mieszkańca kamienicy przy ul. Parkowej 10 w Toruniu, miłośnika historii Podgórza i kolekcjonera pamiątek związanych z tą dzielnicą. Skarb został znaleziony między warstwami sufitu podczas remontu budynku w 2011 r.

"Wiadomo, że w XIX wieku dom należał do rodziny Jacobich, pionierów toruńskiej fotografii, jednak w roku 1922 pradziad Adama Karpy kupił dom wraz z atelier od Emilii Jacobi. W okresie międzywojennym właściciele kamienicy wynajmowali atelier fotografikom m.in. Hermanowi Spychalskiemu" - zaznaczyła Klugowska.

Kolekcja składa się z portretów pozowanych osób prywatnych i żołnierzy, grupowych i pojedynczych, wykonanych w plenerze lub atelier fotograficznym w latach 1920-1939. Trwają poszukiwania osób, które pomogą zidentyfikować bohaterów przedwojennych fotografii i samego autora przypadkiem odnalezionego zbioru.

Darowizna trafiła do zbiorów bibliotecznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, gdzie poddano ją konserwacji. Kolekcję negatywów zatytułowaną "Podgórz - skarb w suficie. Bezimienne twarze po obu stronach obiektywu" udostępniono równocześnie w cyfrowej wersji na stronach Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej, gdzie zamieszczono także opracowanie pt. "O autorstwie zbioru", przygotowane przez Annę Zglińską.

Przed konserwacją klisze o różnych formatach zapakowane były w tekturowe pudełko. Z powodu złych warunków przechowywania były bardzo zanieczyszczone i uszkodzone mechanicznie oraz chemicznie.

W związku z tym, że osoby na zdjęciach są niezidentyfikowane organizatorzy wystawy zwracają się z prośbą do mieszkańców Torunia i regionu o przekazywanie wszelkich informacji i sugestii związanych ze sfotografowanymi przed laty osobami występującymi na zdjęciach, jak również tych dotyczących autorstwa szklanych negatywów. (PAP)

olz/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)