Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Toruń: Wystawa sztuki nieprofesjonalnej Wiktora Chrzanowskiego

0
Podziel się:

Wystawa 126 prac artysty nieprofesjonalnego Wiktora Chrzanowskiego zostanie w
czwartek otwarta w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Pruefferowej w Toruniu. Pokazane
zostaną głównie obrazy i nieliczne rzeźby.

Wystawa 126 prac artysty nieprofesjonalnego Wiktora Chrzanowskiego zostanie w czwartek otwarta w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Pruefferowej w Toruniu. Pokazane zostaną głównie obrazy i nieliczne rzeźby.

Jest to pierwsza monograficzna wystawa prezentująca w tak szerokim zakresie trzydziestoletni dorobek toruńskiego malarza i rzeźbiarza. Artysta w zeszłym roku otrzymał prestiżową nagrodę im. Oskara Kolbego.

Na wystawę wybrano przede wszystkim obrazy Chrzanowskiego, które cieszyły się uznaniem na wystawach, zdobywały nagrody w konkursach sztuki ludowej i nieprofesjonalnej, a także zyskiwały przychylne recenzje specjalistów zajmujących się tym rodzajem sztuki.

"Artysta inspiracje dla swojego malarstwa czerpie w dużej mierze z tradycyjnej kultury i sztuki ludowej, sięgając po tematykę związaną z życiem dawnej wsi - pracą, obyczajowością, religijnością (...). W malarstwie artysty znajduje też odzwierciedlenie jego zainteresowanie historią Polski. Na obrazach, operując często symbolem, przywołuje dawne wydarzenia z naszych dziejów, związanych z walką o niepodległość, zarówno chlubnych, jak i bolesnych" - podkreśliła kurator wystawy Bożena Olszewska.

Chrzanowski w swoim malarstwie dużo miejsca poświęca rodzinnemu Toruniowi. Jego obrazy przypominają ważne dla dziejów miasta i państwa wydarzenia historyczne, jak Pokój Toruński z 1441 r., zdobycie zamku krzyżackiego przez mieszczan toruńskich w 1454 r., triumfalny wjazd Jana Kazimierza do miasta w 1659 r. czy powrót Torunia do macierzy w 1920 r. Artysta też chętnie maluje panoramę Torunia od strony Wisły, uwypuklając charakterystyczne budowle.

Wystawa prac Chrzanowskiego będzie czynna będzie do 29 lutego 2012 r.

Większość eksponatów wybranych na wystawę pochodzi ze zbiorów toruńskiego Muzeum Etnograficznego, ale są też prace z muzeów w Bydgoszczy, Częstochowie, Lublinie, Łęczycy, Otrębusach, Radomiu, Warszawie, Wągrowcu oraz od prywatnych kolekcjonerów z Kutna. (PAP)

rau/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)