Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Toruń: Wystawa zabytkowej broni palnej w Domu Eskenów

0
Podziel się

Wystawę zabytkowej broni palnej przygotowało toruńskie Muzeum Okręgowe. Na
ekspozycję otwartą w Domu Eskenów składają się najciekawsze egzemplarze broni z polskich zbiorów,
zarówno muzealnych, jak i kolekcji prywatnych.

bEpNZSqJ

Wystawę zabytkowej broni palnej przygotowało toruńskie Muzeum Okręgowe. Na ekspozycję otwartą w Domu Eskenów składają się najciekawsze egzemplarze broni z polskich zbiorów, zarówno muzealnych, jak i kolekcji prywatnych.

Jak podkreśliła w katalogu wystawy jej kurator, Alekasandra Mierzejewska, od wieków broń łączyła w sobie cechy dzieła sztuki z przedmiotem o bardzo konkretnym przeznaczeniu. Przez stulecia świadczyła o zamożności i statusie społecznym właściciela, dzięki czemu jest obecnie jednym z najpopularniejszych tematów kolekcji.

"Przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu wystawa +Dzieła sztuki rusznikarskiej ze zbiorów polskich+ jest efektem takiej właśnie fascynacji niewątpliwą urodą dawnej broni. W największych polskich muzeach zachowało się sporo egzemplarzy broni palnej, które swym pięknem mogą oczarować największych sceptyków tego rodzaju zabytków" - zaznaczyła Mierzejewska.

bEpNZSqL

W ramach ekspozycji zobaczyć można m.in. dzieła rusznikarzy z warsztatów Polski południowej strzelby "cieszynki". Zdobiona złotem i srebrem oraz inkrustowana kością słoniową i masą perłową broń pochodzi ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu i prywatnych kolekcjonerów. Prywatną własnością jest także prezentowana w Toruniu bardzo rzadka para pistoletów z zamkami skałkowymi typu francuskiego z ok. 1680 r., wykonana prawdopodobnie przez cieszyńskiego mistrza Kaspara Woldera.

"Drugi podobny komplet znajduje się w The Royal Armouries Leeds w Anglii. Największym i jednym ze starszych obiektów na wystawie jest mierzący blisko 3 metry muszkiet z ok. 1600 r. ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu" - dodała kurator.

Obok broni prezentowane są akcesoria strzeleckie, często wykonane ze szlachetnych metali, bogato zdobiono prochownice, ładownice, probierze i podsypki. Ciekawostką jest narzynka służąca do gwintowania śrub w warsztatach rusznikarskich, niezwykle rzadko spotykany w polskich muzeach.

Wystawa prezentowana w toruńskim Domu Eskenów obejmuje łącznie prawie sto eksponatów, pochodzących z Muzeum Zamkowego w Malborku, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz od prywatnych kolekcjonerów. Wystawę można zwiedzać do 2 marca 2014 r. (PAP)

bEpNZSqR

olz/ abe/

bEpNZSrm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)