Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

TR apeluje do polskich europosłów ws. zmiany oznaczania świń w UE

0
Podziel się:

Z apelem do polskich europosłów, aby świnie w Unii Europejskiej były
oznaczane jedynie poprzez podanie producenta lub regionu produkcji, a nie kraju - zwrócił się Twój
Ruch we wtorek na konferencji prasowej w Sejmie.

Z apelem do polskich europosłów, aby świnie w Unii Europejskiej były oznaczane jedynie poprzez podanie producenta lub regionu produkcji, a nie kraju - zwrócił się Twój Ruch we wtorek na konferencji prasowej w Sejmie.

Mimo istnienia wspólnego rynku europejskiego i wspólnej polityki rolnej UE, ciągle istnieje konkurencja między producentami z różnych krajów członkowskich - przekonywał Krzysztof Iszkowski z TR. I postulował: "W imię budowy rzeczywiście wspólnego rynku w UE zwracamy się z apelem do polskich europarlamentarzystów, również z innych frakcji politycznych, by podjęli pracę, jeszcze w tej kadencji PE, nad takimi zmianami regulacji unijnych, które wykluczą stosowanie oznaczeń krajów producentów, a będą wskazywać tylko konkretnych producentów lub regiony produkcji".

"Jeden przypadek afrykańskiego pomoru świń (ASF) na Podlasiu nie stanowi w żaden sposób o zagrożeniu hodowli świń w innych województwach Polski" - argumentował.

Jak podkreślił pozwoliłoby to uniknąć sytuacji, w której "pod rosyjską presją w ciągu paru godzin łamie się europejska solidarność". "Lobby z Danii, Holandii czy innych krajów unijnych zaczynają mówić, że rzeczywiście trzeba wprowadzić kwarantannę" - mówił Iszkowski.

Zwrócił też uwagę, że to na wschodzie Europy zaczęła się epidemia afrykańskiego pomoru świń, a większość przypadków ASF stwierdzono głównie u dzikich zwierząt w Rosji. Iszkowski za "wyjątkowo absurdalne" uznał więc to, że Rosja "nie będąc w stanie kontrolować epidemii na własnym terytorium", używa przypadku afrykańskiego pomoru świń u dzika w Polsce do wprowadzenia embarga na polskie produkty wieprzowe.

"Należy się domyślać, że w tle tego wrogiego stosunku do polskiego rolnictwa i do wolnego handlu (...) jest sytuacja na Ukrainie" - powiedział Iszkowski.

Rosja chce podzielić Unię Europejską na obszary w zależności od występowania ASF. Oficjalnym zakazem wwozu na terytorium Unii Celnej (Rosja, Białoruś i Kazachstan), zamierza objąć Łotwę, Litwę, Estonię i Polskę. KE się na to nie zgadza. Według Komisji ewentualny zakaz może dotyczyć tylko regionów, w których stwierdzono przypadki afrykańskiego pomoru świń.

W niedzielę portal RMF24 informował, że Francja, Holandia, Dania porozumiewają się z Rosją za plecami Komisji Europejskiej w sprawie otwarcia rosyjskiego rynku na ich mięso wieprzowe. Portal cytuje wypowiedzi z nagrania spotkania szefów służb weterynaryjnych tych krajów z szefem służby weterynaryjnej Rosji, Siergiejem Dankwertem, które miało się odbyć 18 lutego w Moskwie. Wynika z niego, że szefowie służb weterynaryjnych proponują Rosji dwustronne rozwiązania z pominięciem szczebla europejskiego.

W wypadku Polski ustanowiona przez Komisję Europejską strefa buforowa obejmuje konkretne powiaty i miejscowości województw: podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego.

W połowie lutego wykryto w Polsce dwa przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików. Zwierzęta znaleziono w Podlaskiem w strefie przygranicznej z Białorusią.

Chorobę afrykańskiego pomoru świń (ASF) pierwszy raz opisano w 1921 roku w Kenii. Do Europy, a konkretnie do Portugalii, wirus przywędrował w 1957 roku. W Europie Wschodniej choroba ta pojawiła się w 2007 roku. Jest ona trudna do zwalczania, bo nie ma na nią szczepionki. Choroba przenoszona jest przez dziki, które często przychodzą do zabudowań w poszukiwaniu pożywienia. ASF nie jest groźna dla ludzi.(PAP)

kno/ son/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)