Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

TR chce m.in. świeckości uroczystości państwowych

0
Podziel się:

Świeckość wszelkich uroczystości państwowych, zakaz wieszania symboli
religijnych w budynkach będących siedzibą władz publicznych oraz zaprzestanie finansowania przez
państwo Kościołów i związków wyznaniowych - zakłada projekt przygotowany przez Twój Ruch.

Świeckość wszelkich uroczystości państwowych, zakaz wieszania symboli religijnych w budynkach będących siedzibą władz publicznych oraz zaprzestanie finansowania przez państwo Kościołów i związków wyznaniowych - zakłada projekt przygotowany przez Twój Ruch.

Projekt nowelizacji ustawy o gwarancjach swobody sumienia i wyznania trafi do Sejmu jeszcze we wtorek - zapowiedział na konferencji prasowej w Sejmie poseł TR Armand Ryfiński.

Jak mówił przygotowane przez jego formację zmiany mają spowodować, iż art. 25 konstytucji będzie przestrzegany. Artykuł ten mówi m.in. o tym, że Kościoły i inne związki wyznaniowe są równouprawnione oraz że władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.

Według Ryfińskiego dotychczasowe zapisy dotyczące świeckości państwa i rozdziału Kościoła od państwa "mają charakter typowo iluzoryczny", dlatego TR przygotował propozycję zmian. "Chcemy, by Polska była państwem świeckim, neutralnym światopoglądowo w sprawach religii i przekonań filozoficznych" - podkreślił poseł.

TR proponuje w projekcie m.in., by wszelkie uroczystości państwowe, cywilne i wojskowe miały charakter świecki. W propozycji zapisano, że udział osób pełniących funkcje publiczne w ceremoniach religijnych ma charakter prywatny i dobrowolny. "Proponujemy zmiany takie, by wszystkie uroczystości państwowe miały charakter świecki i żeby w tych uroczystościach nie uczestniczyły osoby duchowe" - powiedział Ryfiński.

Ponadto w projekcie TR znajduje się zapis, iż "zabrania się wieszania symboli religijnych w budynkach będących siedzibą władz publicznych Rzeczypospolitej Polskiej oraz innych budynkach publicznych z wyjątkiem budynków zarządzanych przez Kościoły i inne związki wyznaniowe".

Ryfiński dodał, że - biorąc pod uwagę fakt, iż w niektórych miejscach takie symbole zostały zawieszone - w projekcie jest przewidziany czas, by władze przystosowały się do nowych przepisów.

Posłowie TR domagali się, by sąd nakazał Sejmowi usunięcie krzyża z sali obrad. 9 grudnia stołeczny sąd apelacyjny uznał, że krzyż wiszący w Sejmie nie narusza dóbr osobistych, prawomocnie oddalając apelację posłów Twojego Ruchu od niekorzystnego dla nich wyroku I instancji. Po grudniowym wyroku TR zapowiedział kasację do Sądu Najwyższego oraz złożenie skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Ryfiński powiedział, że kolejnym bardzo ważnym aspektem proponowanych przez TR zmian, "jest zaprzestanie finansowania przez jednostki samorządu terytorialnego i przez państwo związków wyznaniowych i Kościołów". "Oczywiście wyjątki od tej reguły mogą się zdarzać, ale regulują to wtedy odrębne zupełnie przepisy" - powiedział poseł.

Jego zdaniem, jeśli zmiany zostaną wprowadzone, "będą bardzo pozytywnie wpływały na rozwój Polski". W uzasadnieniu do projektu napisano, że jego celem jest doprecyzowanie konstytucyjnej zasady neutralności religijnej, światopoglądowej i filozoficznej władz publicznych.(PAP)

sdd/ mok/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)