Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

TR upomina się o ratyfikację konwencji ws. przemocy wobec kobiet

0
Podziel się:

TR chce, by na następnym posiedzeniu Sejmu rząd przedstawił informację
dlaczego Konwencja Rady Europy o zapobieganiu przemocy wobec kobiet wciąż nie została ratyfikowana.
Klub TR zwróci się z wnioskiem o poszerzenie porządku obrad w tej sprawie - zapowiedział Janusz
Palikot.

TR chce, by na następnym posiedzeniu Sejmu rząd przedstawił informację dlaczego Konwencja Rady Europy o zapobieganiu przemocy wobec kobiet wciąż nie została ratyfikowana. Klub TR zwróci się z wnioskiem o poszerzenie porządku obrad w tej sprawie - zapowiedział Janusz Palikot.

Lider TR zapowiedział na środowej konferencji prasowej, że klub TR podczas następnego posiedzenia Sejmu zwróci się o poszerzenie porządku obrad o przedstawienie przez rząd informacji, a w szczególności przez ministerstwa sprawiedliwości, o tym, "jaki jest poziom przemocy i na jakim etapie jest obecnie uzgodnienie ratyfikacji konwencji przeciw przemocy".

Zaznaczył, że konwencja została podpisana "kilka lat temu" i wciąż nie została przedstawionej parlamentowi. "Parlament czeka, naszym zdaniem większość jest i będziemy apelowali do marszałkini Ewy Kopacz, aby na następnym posiedzeniu Sejmu odbyła się w tej sprawie debata w oparciu o informację ministra sprawiedliwości, rządu dotyczącą tej kwestii" - powiedział Palikot.

Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej została przedstawiona do podpisu w maju 2011 r. w Turcji. Polska była 26. państwem, które ją podpisało. Polska podpisała konwencję w grudniu 2012 r. Zgodnie z dotychczasowymi zapowiedziami rząd ma zająć się wnioskiem o jej ratyfikację pod koniec lutego.

Według przeciwników konwencji przeorganizuje ona ład społeczny, uderzy w małżeństwo i rodzinę. Obrońcy życia przekonywali podczas wtorkowej konferencji zorganizowanej w Sejmie, że konwencja jest konstytucją gender. Pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, która przygotuje wniosek o ratyfikowanie konwencji, już wcześniej przekonywała jednak, że konwencja nie podważa wartości tradycji i rodziny.

Konwencja ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji; zwraca uwagę, że przemoc ma płeć - oparta jest na idei, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a promowanie równości pomiędzy kobietami i mężczyznami i walka ze stereotypami sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze.

Dokument nakłada na państwa strony takie obowiązki, jak: zapewnienie oficjalnej całodobowej infolinii dla ofiar przemocy, a także odpowiedniej liczby schronisk oraz ośrodków wsparcia.(PAP)

hgt/ mok/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)