Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

TR: w środę pierwsze czytanie projektu skracającego okres zwrotu VAT

0
Podziel się:

Skrócenie z 60 do 30 dni okresu, w którym urząd skarbowy ma zwrócić
podatnikowi różnicę między naliczonym a należnym podatkiem VAT oraz uniemożliwienie przedłużenia
tego czasu zakłada projekt Twojego Ruchu, którego pierwsze czytanie odbędzie się w Sejmie w środę.

*Skrócenie z 60 do 30 dni okresu, w którym urząd skarbowy ma zwrócić podatnikowi różnicę między naliczonym a należnym podatkiem VAT oraz uniemożliwienie przedłużenia tego czasu zakłada projekt Twojego Ruchu, którego pierwsze czytanie odbędzie się w Sejmie w środę. *

"My jako Twój Ruch proponujemy, by termin zwrotu VAT skrócić z 60 do 30 dni, (...) a przede wszystkim, by to był termin sztywny i by absolutnie nie można było tego terminu przedłużać" - powiedział poseł Ruchu Łukasz Gibała na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie. Poinformował, że pierwsze czytanie projektu w Sejmie odbędzie się w środę.

Gibała przypomniał, że - zgodnie z obecnymi przepisami - urzędy skarbowe zwracają VAT w ciągu 60 dni, chyba że urząd rozpocznie kontrolę danego przedsiębiorcy - wówczas podatek jest zwracany dopiero wtedy, gdy kontrola się zakończy. Poseł tłumaczył, że jest to gigantyczny problem dla przedsiębiorców, bo urzędy skarbowe nadużywają swoich kompetencji i zdarza się, że wszczynają kontrole, "które przedłużają w nieskończoność".

"Zwrot VAT często zamiast po 2 miesiącach następuje po kilkunastu miesiącach, czasem nawet po dwóch czy trzech latach" - tłumaczył polityk TR. Podkreślił, że było głośno w mediach o przykładach firm, które upadły lub są na skraju bankructwa przez tę praktykę urzędów skarbowych.

Projekt wprowadzający takie rozwiązania partia Janusza Palikota złożyła już w Sejmie w 2012 roku, jednak został on odrzucony w pierwszym czytaniu. Twój Ruch ponownie złożył projekt w listopadzie ubiegłego roku. (PAP)

sdd/ son/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)