Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Transgraniczne inwestycje dzięki dotacji z UE w Podlaskiem i na Białorusi

0
Podziel się:

Inwestycje w szpitalach, budowa dróg, stworzenie punktów informacji
turystycznej - takie przedsięwzięcia dzięki 6,8 mln euro dotacji z UE zostaną zrealizowane w
Podlaskiem i na Białorusi z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina na lata
2007-2013.

Inwestycje w szpitalach, budowa dróg, stworzenie punktów informacji turystycznej - takie przedsięwzięcia dzięki 6,8 mln euro dotacji z UE zostaną zrealizowane w Podlaskiem i na Białorusi z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina na lata 2007-2013.

Jak poinformowano w czwartek na konferencji prasowej w Podlaskim Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku, 6 wniosków złożonych przez partnerów z województwa podlaskiego oraz obwodu grodzieńskiego na Białorusi zostało zatwierdzonych do realizacji przez komitet monitorujący programu, który w ostatnich dniach obradował w Białowieży (Podlaskie).

Łącznie z województw podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego, które znalazły partnerów do współpracy na Białorusi lub Ukrainie, realizowanych będzie po rozstrzygniętym właśnie konkursie 21 projektów na łączną sumę dotacji z UE 16,9 mln euro - poinformował wicemarszałek województwa podlaskiego Bogusław Dębski.

Marszałek Jarosław Dworzański dodał, że do konkursu złożono 307 projektów, 143 nie przeszły oceny formalnej, merytorycznie oceniano 164 projekty, z których do realizacji wybrano 21, w tym 6 z województwa podlaskiego we współpracy ze stroną białoruską.

Pieniądze - łącznie 4,2 mln euro - dostaną szpitale z Białegostoku (Białostockie Centrum Onkologii, szpital wojewódzki i szpital gruźliczy) oraz szpital kliniczny w Grodnie na Białorusi. Centrum onkologii w Białymstoku kupi sprzęt medyczny do badań histopatologicznych raka piersi i raka jelita grubego. Blok operacyjny w szpitalu wojewódzkim zostanie wyposażony w sprzęt do diagnostyki obrazowej. W szpitalu gruźliczym natomiast ma powstać jedyny w Podlaskiem "minioddział" szpitalny do leczenia najtrudniejszych przypadków gruźlicy, tak zwanej lekoopornej i laboratorium do badań.

Podobne inwestycje zrealizuje szpital w Grodnie. Projekty obejmują także wymianę doświadczeń pomiędzy lekarzami, szkolenia i seminaria.

Wartość każdego z projektów, które będą realizowane przez szpitale, to około 1,5 mln euro. Z UE ma pochodzić 90 proc. wartości inwestycji.

Pieniądze z programu współpracy transgranicznej otrzyma także Suwalska Izba Rolniczo-Turystyczna, która chce wspólnie z partnerem z Białorusi stworzyć sieć 8 punktów informacji turystycznej na pograniczu (wartość projektu około 292 tys. euro). Gmina Płaska natomiast w porozumieniu z zarządem dróg w Grodnie będzie budować drogi w strefie nadgranicznej. W ramach podlaskiej części projektu ma powstać 19,2 km dróg w rejonie Kanału Augustowskiego. Wartość dotacji, która ma służyć zwiększeniu atrakcyjności turystycznej regionu, to 1,5 mln euro. Starostwo powiatowe w Hajnówce natomiast budować będzie dom opieki dla osób upośledzonych. Podobna placówka powstanie także po białoruskiej stronie granicy. Dotacja ma wynieść ok. 800 tys. euro.

Obecny na konferencji prasowej konsul generalny Republiki Białoruś w Białymstoku Aleksander Bierebienia powiedział, że strona białoruska jest wdzięczna stronie polskiej za pomoc i za współpracę przy przygotowaniu wniosków, bo Białoruś nie ma jeszcze swoich doświadczeń w pozyskiwaniu unijnych pieniędzy. Dodał, że fakt, że projekty nad którymi pracowano zostały zaakceptowane i wiadomo, że będą realizowane, to sukces.

Konsul i przedstawiciele samorządu województwa zapowiedzieli dalszą współpracę; już przygotowywane są kolejne projekty na nowy konkurs w programie współpracy transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina, gdzie do zdobycia będzie 90 mln euro.(PAP)

kow/ je/ bk/

inwestycje
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)