Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tratwa "zielonych" wyrusza Wisłą z Krakowa do Gdańska

0
Podziel się:

Tratwa z sześcioosobową załogą ekologów, reprezentujących Związek
Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć, wyruszy w niedzielę Wisłą z Krakowa do Gdańska. Wyprawa ma
zwrócić uwagę Polaków na problem emisji gazów cieplarnianych i globalne ocieplenie klimatu. Tratwa
dotrze do Gdańska 8 sierpnia.

Tratwa z sześcioosobową załogą ekologów, reprezentujących Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć, wyruszy w niedzielę Wisłą z Krakowa do Gdańska. Wyprawa ma zwrócić uwagę Polaków na problem emisji gazów cieplarnianych i globalne ocieplenie klimatu. Tratwa dotrze do Gdańska 8 sierpnia.

Konstrukcja z drewna sosnowego unosi się na wodzie dzięki 24 plastikowym beczkom. Tratwa ma 20 m kwadratowych powierzchni. Ekolodzy zamierzają żyć na niej w taki sposób, aby jak najmniej szkodzić naturze. Chcą dawać przykład, a jednocześnie agitować po drodze na rzecz ochrony klimatu. W tym celu zaplanowali w kilku położonych nad Wisłą miastach cykl pikników ekologicznych.

Załoga, poza kapitanem i sternikiem, będzie się co jakiś czas wymieniać. W ciągu niespełna miesiąca ekolodzy zamierzają przebyć Wisłą 900 km.

"Dlaczego tratwa? To nasza symboliczna podróż z południa na północ, w domyśle do Kopenhagi, gdzie w grudniu odbędzie się szczyt klimatyczny ONZ. Wszyscy czekamy na to ogólnoświatowe porozumienie na rzecz klimatu" - powiedziała w piątek na konferencji prasowej prezes Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć, Joanna Furmaga.

"Tą naszą akcją chcemy zwrócić uwagę Polaków na to, że zmiany klimatu są najpoważniejszym zagrożeniem cywilizacyjnym. Chcemy też dodać odwagi naszemu rządowi, żeby aktywniej brał udział w tych negocjacjach" - dodała.

Ekolodzy zaplanowali pięć całodziennych pikników. Poza Krakowem będą to: Kazimierz Dolny i Warszawa (19 i 24 lipca) oraz Toruń i Gdańsk (1 i 8 sierpnia).

Będą happeningi, warsztaty naprawy i ozdabiania rowerów, pogadanki z ekspertami, objazdowa wystawa portretującą Polaków podejmujących działania na rzecz ochrony klimatu i możliwość popedałowania na prądotwórczym rowerze. Wieczorami organizowane będą koncerty oraz pokazy filmowe.

Na trasie spływu i podczas pikników ekolodzy będą zbierać podpisy pod "apelem klimatycznym" do premiera.

Polska Zielona Sieć jest ogólnopolskim związkiem stowarzyszeń i fundacji prowadzących działalność na rzecz tzw. zrównoważonego rozwoju. Od lat prowadzi kampanie promocyjno-informacyjne dotyczące m.in. zmian klimatycznych i odpowiedzialnej konsumpcji.(PAP)

czo/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)