Notowania

wiadomości
16.04.2013 17:19

"Traviata" nową premierą Opery Wrocławskiej

"Traviata" Giuseppe Verdiego w reżyserii Adama Frontczaka to najnowszy spektakl przygotowywany przez Operę Wrocławską. Premiera sztuki odbędzie się 27 kwietnia.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Traviata" Giuseppe Verdiego w reżyserii Adama Frontczaka to najnowszy spektakl przygotowywany przez Operę Wrocławską. Premiera sztuki odbędzie się 27 kwietnia.

"Traviata" to opera w czterech aktach oparta na powieści "Dama Kameliowa" Aleksandra Dumasa. Spektakl swoją prapremierę miał w 1853 r. w Wenecji, a Polsce został po raz pierwszy wystawiony na deskach Teatru Wielkiego w Warszawie w 1856 r.

Opera opowiada historię miłości kurtyzany Violetty Valery i poety Alfredo Germonta.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej Paweł Dobrzycki, który odpowiada ze inscenizację, scenografię i reżyserię świateł, powiedział: "Warstwa obyczajowa zbladła, bo świat kurtyzan i domów publicznych, szokujący w XIX w., obecnie już nie wywołuje takich emocji. W tej inscenizacji Violetta nie może sobie znaleźć miejsca w otaczającym ją świecie. Czuje się zagubiona, a cała historia opowiada o sytuacji każdego z nas, którzy sprzedajemy siebie, swoją wiedzę i umiejętności, a nie możemy zrealizować swoich marzeń" - mówił Dobrzycki.

Frontczak dodał, że Violetta będzie jedną z celebrytek uwikłaną w tzw. sponsoring. "Mam nadzieję, że spektakl będzie rzetelny pod względem interakcji pomiędzy poszczególnymi bohaterami, a trzy główne postacie - Violetta, Alfredo i jego ojciec - zostaną na tyle dobrze potraktowane, że staną nam się bliższe niż mogłyby być w XIX wieku" - podkreślił reżyser.

Dyrygent Bassem Akiki zaznaczył, że dzieło Verdiego pod względem muzycznym jest pięknym utworem, w którym przewijają się motywy cierpienia, miłości i zabawy. "Pojawiają się w nim także wyjątkowe przejścia, gdy orkiestra symfoniczna zmienia się w kameralną wprowadzając intymną atmosferę" - dodał.

W roli Violetty wystąpią Siri Jo oraz Anna Lichorowicz, w roli Alfredo - Victor Campos Leal oraz Sang-Jun Lee, a w roli Giorgio Mariusz Godlewski, Michał kowalik oraz Matteo Suk.

Sztuka wykonywana będzie w języku włoskim z polskimi napisami, a jej premierę zaplanowano na 27 kwietnia. Kolejne spektakle odbędą się 28 kwietnia, a także 3, 10 i 28 maja.(PAP)

mic/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz