Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
trener
11.02.2006 19:18

Trener Andrzej Niemczyk "Łodzianinem Roku 2005"

11.2.Łódź (PAP) - Trener polskiej reprezentacji siatkarek, z którą w ubiegłym roku po raz drugi z rzędu zdobył mistrzostwo Europy, Andrzej Niemczyk został "Łodzianinem Roku 2005". Tytuł ten otrzymał w plebiscycie słuchaczy Radia Łódź, telewidzów łódzkiego ośrodka TVP oraz czytelników "Dziennika Łódzkiego - Wiadomości Dnia" i "Expressu Ilustrowanego".

Podziel się
Dodaj komentarz

*11.2.Łódź (PAP) - Trener polskiej reprezentacji siatkarek, z którą w ubiegłym roku po raz drugi z rzędu zdobył mistrzostwo Europy, Andrzej Niemczyk został "Łodzianinem Roku 2005". Tytuł ten otrzymał w plebiscycie słuchaczy Radia Łódź, telewidzów łódzkiego ośrodka TVP oraz czytelników "Dziennika Łódzkiego - Wiadomości Dnia" i "Expressu Ilustrowanego". *

Podczas finałowej gali, która w sobotę odbyła się w Pałacu Poznańskich - Muzeum Historii Miasta Łodzi, Andrzej Niemczyk odebrał specjalną srebrną statuetkę. Dziękując, nie krył wzruszenia; przypomniał, że urodził się w Łodzi w czasie wojny, tu zaczynał karierę sportową i tu urodziła się jego pierwsza córka. Mówił też, że już nominacja do tego tytułu, to dla niego więcej niż każdy medal, który zdobył.

W tym roku po raz pierwszy wręczono także statuetkę "Sternika Łodzi" za wybitne osiągnięcia w promowaniu miasta, także za granicą. Jednogłośnie decyzją szefów łódzkich mediów otrzymał ją Witold Knychalski - twórca Festiwalu Dialogu Czterech Kultur.

Andrzej Niemczyk urodził się w Łodzi 16 stycznia 1944 roku. Jako zawodnik występował m.in. w Społem i Anilanie Łódź. W latach 1975- 77 był trenerem kobiecej reprezentacji Polski; później wyjechał za granicę. Przez wiele lat prowadził reprezentację Niemiec, a także czołowe kluby tureckie. Polską reprezentację siatkarek przejął ponownie w kwietniu 2003 roku i doprowadził ją m.in. do dwóch tytułów mistrzyń Europy; obecnie mieszka w Łodzi.

Czytelnicy, słuchacze i widzowie wybierali laureata spośród pięciu kandydatów. Oprócz Niemczyka do tytułu "Łodzianina Roku 2005" nominowani byli: dyrektor Caritas Archidiecezji Łódzkiej ksiądz Jacek Ambroszczyk, Komendant Miejski Policji w Łodzi podinsp. Aldona Kostrzewa, rektor Politechniki Łódzkiej prof. Jan Krysiński oraz dyrektor Filharmonii Łódzkiej Zbigniew Lasocki.

Plebiscyt na "Łodzianin Roku" organizowany jest od początku lat 90. ub. stulecia. Może nim zostać każda osoba zasłużona dla miasta, bez względu na miejsce urodzenia, zamieszkania czy pracy. Kandydaci do tytułu zgłaszani są przez wszystkie łódzkie media. O tym, kto zostaje "Łodzianinem roku" decydują w głosowaniu mieszkańcy miasta i regionu.

W ostatnich latach tytuł ten przypadł m.in. premierowi Markowi Belce, światowej sławy hematologowi prof. Tadeuszowi Robakowi i producentowi filmowemu, współtwórcy sukcesu filmu "Edi", Piotrowi Dzięciołowi. (PAP)

szu/ ala/

Tagi: trener, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz