Notowania

wiadomości
22.01.2014 13:15

Trojanowska: przyjęcie programu jądrowego nie przesądza o budowie elektrowni

Przyjęcie Programu Polskiej Energetyki Jądrowej nie przesądza budowy elektrowni jądrowej, potrzebne są m.in. odpowiedzi na pytania: gdzie, z kim, w jakiej technologii będzie ona budowana - powiedziała pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska.

Podziel się
Dodaj komentarz

Przyjęcie Programu Polskiej Energetyki Jądrowej nie przesądza budowy elektrowni jądrowej, potrzebne są m.in. odpowiedzi na pytania: gdzie, z kim, w jakiej technologii będzie ona budowana - powiedziała pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska.

O możliwościach realizacji projektu atomowego w naszym kraju i jego bezpieczeństwie rozmawiają w Centrum Prasowym PAP uczestnicy konferencji zatytułowanej "Pierwsza polska elektrownia atomowa".

"Zielonym światłem dla programu na pewno nie podejmujemy decyzji o budowie elektrowni jądrowej" - podkreśliła Trojanowska.

Jak mówiła, jeżeli zapadnie decyzja o tym, że inwestor wybuduje elektrownię w określonej technologii, miejscu i konsorcjum, to ewentualne zmiany polityczne czy zmiana nastawienia przyszłego rządu do polityki gospodarczej będą obarczały tę klasę polityczną, która taką decyzję podejmie.

O źródłach finansowania budowy elektrowni jądrowej mówiła wiceprezes spółki PGE EJ1 wiceprezes Marzena Piszczek. "Ostateczna decyzja, w jaki sposób zostanie ustalona struktura finansowania tego projektu zapadnie na poziomie spółki matki. Spółka celowa, którą prezentuję, przygotowała wiele różnych wariantów" - zaznaczyła.

"Są różne źródła pozyskania tego kapitału. Niewątpliwie jest to wkład własny inwestorów - pierwsze duże źródło. Następnie to, co inwestorzy przynoszą ze sobą, czyli finansowanie agencji eksportowych. (...) Liczymy się z tym, że być może będzie to trzeba uzupełnić kredytem na warunkach komercyjnych" - dodała wiceprezes.

Trojanowska zapewniła ponadto, że program nie przewiduje, by pieniądze z budżetu państwa były potrzebne na ten projekt. "Nie przewiduje się takiego rozwiązania" - podkreśliła.

Piszczek mówiła, że jej spółka nie zaniedbuje współpracy z uczelniami wyższymi. "Szkolenie kadr w tym zakresie jest bardzo ważne. Mamy też świadomość, że jest to proces długoletni" - powiedziała. Dodała, że do tej pory spółka podpisała umowy o współpracy z kilkoma uczelniami, współfinansuje też studia w tym kierunku.

"Jeżeli program energetyki jądrowej zostanie przyjęty, mamy plan opracowania zatrudnienia dla naszej spółki. Będzie on oczywiście uwzględniał wykorzystanie naszych zasobów krajowych, które będą powstawać" - podkreśliła.(PAP)

dol/ wkr/ je/ mhr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz