Notowania

wiadomości
24.04.2013 13:29

Trojanowska: sytuacja sektora energetycznego w Polsce jest trudna

Pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej, Hanna Trojanowska w środę w Gdańsku przyznała, że "sytuacja sektora energetycznego w Polsce jest dosyć trudna". "Stoimy w obliczu podjęcia bardzo istotnych decyzji strategicznych" - dodała.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej, Hanna Trojanowska w środę w Gdańsku przyznała, że "sytuacja sektora energetycznego w Polsce jest dosyć trudna". "Stoimy w obliczu podjęcia bardzo istotnych decyzji strategicznych" - dodała.

W Gdańsku Hanna Trojanowska uczestniczyła w inauguracji dwudniowego Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego.

Pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej tłumaczyła, że "wyzwań jest bardzo dużo, ale polska polityka energetyczna ma kilka priorytetów". Jako przykłady podała dywersyfikację paliw i dróg sprowadzania energii do kraju. "Stoimy w obliczu rozwoju takich sektorów energetyki jak energetyka jądrowa, jak - miejmy nadzieję - gaz łupkowy, który będzie również szansą w przyszłości na potencjalne obniżenie eksportu tego surowca spoza naszych granic" - tłumaczyła.

"Wierzymy głęboko, że zapowiadana dezindrustrializacja Europy, do której Polska na pewno się przyłączy, będzie od nas wymagała decyzji i działań na rzecz rozwoju nowych źródeł energii, tak aby tą tanią energią wspomóc konkurencyjność gospodarki" - powiedziała.

"Mamy świadomość, że ten czas roku 2020, kiedy to dla energetyki skończy się czas korzystania z darmowych uprawnień do emisji CO2, jest już bardzo blisko i będziemy musieli mierzyć się z ogromnymi wyzwaniami" - powiedziała. Oceniła, że "dobrze, żeby mieć wtedy nie tylko doświadczenie, ale też instrumenty, aby tę energetykę rozwijać".

Przyznała, że Pomorze jest jednym z najaktywniejszych uczestników debaty (nt. rozwoju energetyki - PAP) i interesariuszy rozwoju energetyki w Polsce.

Marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk w swym wystąpieniu zaznaczył, że na Pomorzu "trwa wielka krucjata energetyczna". "Chcemy na Pomorzu politykę rozwoju regionu budować m.in. na energetyce" - mówił. Podkreślił, że władzom samorządowym zależy na tym, aby Pomorze, które w ponad 70 proc. potrzebną energię importuje z innych regionów kraju, stało się ważnym graczem na rynku energetycznym.

"Stąd nasza otwartość na OZE, dla elektrowni węglowej koło Pelplina i na inwestycje związane z gazem z łupków" - przekonywał.

Przyznał, że "dziś każdy projekt energetyczny wzbudza kontrowersje i protesty, aktywizuje lokalne organizacje społeczne i ekologów". Uważa, że "wszystkie te +fobie+ wywoływane są brakiem wiedzy". Ocenił, że "w procesach inwestycyjnych za małą wagę przywiązuje się do dialogu społecznego". Powiedział, że chodzi m.in. o inwestorów i o rząd.

"Rozwój energetyki wymaga permanentnego nieustannego dialogu ze społeczeństwem, trzeba nieustannie uspokajać i tłumaczyć, np. o jaką technologię chodzi, jakie skutki może wywołać realizacja jakiejś inwestycji"-tłumaczył. Poinformował, że w przypadku gazu z łupków w Pomorskiem w każdym powiecie powołane zostały lokalne struktury, które mają umożliwić prowadzenie dialogu.

Były wicepremier, Janusz Steinhoff powiedział dziennikarzom, że w Polsce "potrzebna jest zdecydowanie dużo większa, niż jest obecnie, dynamika w procedowaniu ustaw".

Ocenił, że inwestorzy mają sygnał, że "niepewność regulacyjna w Polsce jest bardzo duża". "Rząd jak najszybciej powinien stworzyć ustawę o opodatkowaniu wydobycia węglowodorów, która zachęci inwestorów do realizacji projektów a nie ich odstraszy-tłumaczył.

W rozpoczętym w środę w Gdańsku dwudniowym Ogólnopolskim Szczycie Energetycznym - Gdańsk 2013 uczestniczy ok. 300 osób. W spotkaniu biorą udział m.in. przedstawiciele spółek sektora energetycznego, naukowcy oraz przedstawiciele władz centralnych i samorządowych.

PAP jest patronem medialnym Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku. (PAP).

bls/ drag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz