Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trojka rozpoczęła kolejną ocenę finansów Portugalii

0
Podziel się:

Trojka, czyli przedstawiciele KE, MFW i EBC rozpoczęli w
poniedziałek kolejną analizę stanu finansów Portugalii, by ocenić, czy po odrzuceniu przez Trybunał
Konstytucyjny części reform kraj nadal kwalifikuje się do otrzymania zagranicznych funduszy
pomocowych.

Trojka, czyli przedstawiciele KE, MFW i EBC rozpoczęli w poniedziałek kolejną analizę stanu finansów Portugalii, by ocenić, czy po odrzuceniu przez Trybunał Konstytucyjny części reform kraj nadal kwalifikuje się do otrzymania zagranicznych funduszy pomocowych.

Tak zwany zespół techniczny trojki, w skład której wchodzą przedstawiciele Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego, "dyskretnie pojawił się w Lizbonie" i podjął w siedzibie resortu finansów rozmowy z politykami - podaje EFE.

Od oceny kondycji finansów Portugalii, jaką wyda trojka zależy przyznanie Lizbonie kolejnej transzy pakietu pomocowego, wartej 2 mld euro, a także wydłużenie do siedmiu lat okresu spłaty zagranicznych pożyczek zaciągniętych przez Portugalię.

W 2011 roku kraj ten stracił praktycznie możliwość zaciągania pożyczek na międzynarodowych rynkach pieniężnych i zmuszony był skorzystać z doraźnych kredytów unijnych. Odroczenie ich spłaty złagodzi uciążliwości związane z cięciami budżetowymi.

Rozpoczęte w poniedziałek badanie finansów kraju to już siódma taka analiza przeprowadzana przez trojkę, odkąd w roku 2011 Lizbonie przyznano warty 78 mld euro pakiet pomocowy. Jest on podzielony na transze, przelewane w miarę realizowania przez Portugalię celów budżetowych i spełniania wymogów, jakimi obwarowana jest pomoc zagraniczna.

Portugalski Trybunał Konstytucyjny ogłosił na początku kwietnia, że część programu oszczędności budżetowych centroprawicowego rządu premiera Pedro Passosa Coelho nie jest zgodna z prawem.

Wyrok ten bardzo skomplikował sytuację w Portugalii, która zobowiązała się wobec Unii Europejskiej do drastycznych oszczędności, by zmniejszyć deficyt budżetowy.

Trybunał uznał, że niezgodna z konstytucją jest część zapisanych w budżecie na rok 2013 działań oszczędnościowych, m.in. zmniejszenie dodatków urlopowych dla pracowników państwowych i emerytów oraz zmniejszenie zasiłków chorobowych i dla bezrobotnych.

Wizyta trojki jest reakcją zagranicznych kredytodawców na decyzję Trybunału; zadaniem zespołu technicznego, który przybył do Lizbony jest sprawdzić, czy mimo tego wyroku rząd będzie w stanie sprostać wymogom trojki.

Rząd Coelho przygotował już listę proponowanych nowych cięć wydatków, obejmujących między innymi 600 mln euro, które miały być przeznaczone na opiekę zdrowotną, edukację, ubezpieczenia społeczne; kolejne 600 mln oszczędności ma zostać wygospodarowane w obrębie administracji. Trojka dokona przeglądu tych propozycji.

W 2011 roku Portugalia otrzymała od UE, EBC i MFW pożyczkę w wysokości 78 mld euro. W zamian zobowiązała się do drastycznych oszczędności, które mają zmniejszyć deficyt budżetowy i do uzdrowienia finansów państwa.

Minister finansów Portugalii Vitor Gaspar powiedział w poniedziałek, że potrzeby finansowe kraju na rok bieżący są zaspokojone i nie ma "żadnej pilnej presji", aby Portugalia pozyskiwała fundusze z rynków finansowych poprzez emisje długoterminowych obligacji.

Rząd rozważał wprawdzie emisję 10-letnich papierów dłużnych, ale kryzys cypryjski oraz odrzucenie przez portugalski Trybunał Konstytucyjny niektórych reform "zaniepokoił część inwestorów na tyle (...), że rząd zdecydował się zaczekać" z emisją obligacji - napisał dziennik "Diario Economico". (PAP)

fit/ ro/

13609813 13609825 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)