Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Truszczyński: rozszerzenie UE w interesie wszystkich jej członków

0
Podziel się:

Dyrektor generalny w dyrekcji ds. edukacji i kultury Komisji Europejskiej
Jan Truszczyński uważa, że rozszerzenie UE powinno być jednym z kluczowych kierunków polityki
Wspólnoty, gdyż leży to w jej interesie.

*Dyrektor generalny w dyrekcji ds. edukacji i kultury Komisji Europejskiej Jan Truszczyński uważa, że rozszerzenie UE powinno być jednym z kluczowych kierunków polityki Wspólnoty, gdyż leży to w jej interesie. *

Truszczyński przedstawił w poniedziałek w Warszawie na konferencji prasowej główne założenia pakietu ds. rozszerzenia UE przyjętego przez Komisję w listopadzie 2010 roku.

Poszerzenie Wspólnoty o nowych członków może - zdaniem Truszczyńskiego - pomóc w przełamywaniu kryzysu gospodarczo-finansowego. Powołując się na doświadczenia ostatnich lat zwrócił uwagę, że w okresie od końca lat 90. do 2008 roku handel między "starymi" a "nowym krajami UE wzrósł prawie trzykrotnie, ze 150 mld euro rocznie do 450 mld. Wzrost handlu - mówił - prowadzi do poprawy konkurencyjności gospodarki unijnej na rynku globalnym.

Zdaniem Truszczyńskiego poszerzenie UE może przyczynić się także do "ukształtowania przesłanek trwałego wzrostu gospodarczego Unii". Kolejnym argumentem "za" przystąpieniem nowych krajów do Unii jest zwiększenie bezpieczeństwa w Europie. Według Truszczyńskiego może się do tego przyczynić m.in. dostosowanie prawodawstwa krajowego państw kandydujących do wymogów unijnych, walka z korupcją, przestępczością.

Truszczyński mówił również, że rozszerzenie Unii może wpłynąć na wzrost znaczenia i wpływów Wspólnoty na arenie międzynarodowej. W tym kontekście zwrócił uwagę m.in. na Bałkany Zachodnie. "Możemy założyć, że członkostwo państw Bałkanów Zachodnich będzie plusem raczej niż minusem dla siły i wpływów UE w stosunkach globalnych" - mówił.

Truszczyński powiedział, że Chorwacja jest bliska zakończenia procesu negocjacji przystąpienia do Unii. Przypomniał, że w październiku 2010 roku państwa członkowskie poprosiły Komisję Europejską o wydanie opinii ws. wniosków Serbii o przyjęcie jej do Unii.

Na korzyść poszerzenia grona członków Unii, przemawia także - w ocenie Truszczyńskiego - sprawniejsze działanie, jeśli chodzi o ochronę środowiska oraz przeciwdziałanie negatywnym zmianom klimatycznym.(PAP)

joko/ la/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)