Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trwa nabór na letni semestr Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego

0
Podziel się:

"Żydzi i popkultura" - to temat przewodni semestru letniego, który
rozpocznie się 24 lutego na Żydowskim Uniwersytecie Otwartym Fundacji Shalom. Wśród tematów, którym
poświęcone będą zajęcia znajdą się m.in. sitcom, jazz, kabaret, komiks i moda.

"Żydzi i popkultura" - to temat przewodni semestru letniego, który rozpocznie się 24 lutego na Żydowskim Uniwersytecie Otwartym Fundacji Shalom. Wśród tematów, którym poświęcone będą zajęcia znajdą się m.in. sitcom, jazz, kabaret, komiks i moda.

Działalność Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego została objęta patronatem Uniwersytetu Warszawskiego. Program obejmuje 70 godz. akademickich zajęć, którym towarzyszyć będą spotkania z twórcami i artystami, dyskusje oraz wizyty studyjne. Wykłady, które będą się odbywać w poniedziałki i środy w godz. 17.30-20.30, są otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Jak zapowiadają organizatorzy, podczas kolejnego semestru, którego temat przewodni to "Żydzi i kultura" będzie mowa o żydowskiej kulturze popularnej, o tym jak kultura masowa korzysta z tematyki żydowskiej oraz o obecności Żydów w kulturze dawniejszej i współczesnej, zwłaszcza polskiej i amerykańskiej. Wśród tematów, którym poświęcone będą zajęcia znajdą się: film i sitcom, jazz i kabaret, kryminał i fantastyka, komiks i moda, Muranów, Hollywood i Broadway. Uczestnicy wykładów będą również mieli szansę poznać bliżej postacie kojarzone z żydowską popkulturą takie jak Mel Brooks, Billy Wilder, Art Spiegelman, Joan Sfar czy Adam Aston.

W ramach semestru letniego zaplanowano następujące bloki tematyczne: "Hollywood i Broadway. Maskarady etniczne, negocjacje tożsamości", który poprowadzi prof. Tomasz Majewski, "Wizualne reprezentacje tożsamości amerykańskich Żydów" - prowadzący dr Tomasz Łysak, "Komiksy Żydów, Żydzi w komiksach" - dr Kamila Tuszyńska, "Pamięć i wyobraźnia. Narracje o Zagładzie" - dr Agnieszka Haska, "Popkultura i (est)etyka - sumienie słów, sumienie obrazów" - dr Mateusz Skrzeczkowski/ Martyna Steckiewicz oraz "Kino izraelskie i popkultura" - Joanna Ostrowska.

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego mogą zaliczyć wykłady Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego jako przedmiot ogólnouniwersytecki i uzyskać 5 punktów ECTS. Opłata semestralna zwykła wynosi 150 zł, dla studentów i seniorów - 100 zł.

Bliższe informacje są dostępne pod adresem http://www.jidyszland.pl/index.php/pl/uo.

Trwają także zapisy na XII Międzynarodowe Letnie Seminarium Języka i Kultury Jidysz, które odbędzie się w Warszawie w dniach 30 czerwca - 18 lipca. W jego ramach zaplanowano 60 godzin lektoratów z języka jidysz, wykłady, spacery, spotkania oraz projekcje. Więcej informacji na http://www.jidyszland.pl/index.php/pl/seminarium-letnie.

Żydowski Uniwersytet Otwarty to interdyscyplinarne zajęcia skierowane do wszystkich, którzy zainteresowani są historią i kulturą żydowską. Uniwersytet stawia sobie za cel upowszechnianie wiedzy na temat szeroko pojętej historii i kultury Żydów. Zajęcia obejmują wykłady i warsztaty z historii i kultury Żydów polskich. (PAP)

akn/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)