Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trwa rekrutacja do przedszkoli - listy przyjętych na przełomie kwietnia i maja

0
Podziel się:

W większości gmin w Polsce rozpoczęła się
rekrutacja do przedszkoli. Przeważnie nabór będzie trwał do
początku kwietnia. Niektóre gminy wstrzymały jednak rekrutację do
czasu głosowania w Sejmie weta prezydenta wobec nowelizacji ustawy
o systemie oświaty.

W większości gmin w Polsce rozpoczęła się rekrutacja do przedszkoli. Przeważnie nabór będzie trwał do początku kwietnia. Niektóre gminy wstrzymały jednak rekrutację do czasu głosowania w Sejmie weta prezydenta wobec nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

Jeśli nowelizacja ustawy wejdzie w życie, od września gminy będą musiały zapewnić miejsca w przedszkolach dla wszystkich pięciolatków.

Samorządy najczęściej prowadzą rekrutację do przedszkoli przez internet, są jednak gminy, w których rodzice muszą osobiście przyjść do przedszkola, żeby zgłosić swoje dziecko. Listy przyjętych dzieci będą znane na przełomie kwietnia i maja. Większość samorządów pierwszeństwo w przyjęciu do przedszkoli przyznaje dzieciom tych rodziców, którzy wychowują je samotnie, dzieciom osób niepełnosprawnych oraz tym, które przebywają w rodzinach zastępczych. W pierwszej kolejności miejsca przyznawane są ponadto sześciolatkom i pięciolatkom.

Od środy działa w Warszawie elektroniczny system rejestracji podań do przedszkoli oraz informacyjna strona internetowa dla rodziców, zawierająca informacje o rekrutacji oraz o poszczególnych przedszkolach (np. o tym, które mogą przyjąć dzieci niepełnosprawne lub oferują dietę dla dzieci z alergiami). Rodzice, którzy nie mają dostępu do internetu, mogą osobiście zgłosić swoje dziecko do wybranego przedszkola. W stolicy rodzice mogą złożyć podania do dowolnej liczby przedszkoli, zaznaczając do którego chcieliby zgłosić dziecko w pierwszej kolejności. Formularze internetowe można wypełniać do 8 kwietnia, a do 9 można składać podania osobiście w "przedszkolu pierwszego wyboru". 21 kwietnia zostanie ogłoszona lista przyjętych dzieci.

Rekrutację wstrzymało natomiast wiele gmin na Podkarpaciu. Niektóre gminy już rozpoczęły rejestrację dzieci według takich zasad, jakie obowiązywałyby po wejściu w życie ustawy, ale nie wszędzie jest to możliwe. "Trudno przewidzieć, jak zachowają się samorządy gmin, zwłaszcza takich, w których przedszkoli po prostu nie ma. Dzisiaj więcej niż co drugie 5-letnie dziecko na Podkarpaciu chodzi do przedszkola, dla pozostałych brakuje miejsc. Najprostszym wyjściem jest organizowanie tzw. małych przedszkoli, pracujących w niepełnym wymiarze. Ale także przesunięcie 6-latków do szkół zwolni miejsca w przedszkolach dla dzieci młodszych" - poinformowała PAP starszy wizytator ds. wychowania przedszkolnego Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Mariola Kiełboń. Dodała, że podkarpackie gminy starają się o fundusze unijne na zapewnienie edukacji przedszkolnej większej liczbie dzieci.

Do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia, czy nowelizacja ustawy oświatowej wejdzie w życie, nie ma też rekrutacji do przedszkoli w Gdańsku i Gdyni. Natomiast w Sopocie rodzice mogą już teraz pobierać karty zgłoszeniowe.

"Jeżeli wszyscy rodzice sześciolatków zdecydują się posłać dzieci do zerówek, to zapewnimy dla nich miejsca. Zerówki są w każdej szkole podstawowej w Gdańsku i kwestia dołożenia kolejnego oddziału w każdej z nich nie jest dużym problemem. Gdyby tak się stało, jesteśmy w stanie zapewnić opiekę przedszkolną 82 proc. wszystkich dzieci w wieku 3-6 lat. W zeszłym roku było to 74 proc." - powiedział zastępca dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Jerzy Jasiński.

W pomorskiej gminie Żukowo funkcjonują 4 przedszkola i 3 punkty przedszkolne. Wszystkie te placówki są prywatne. Ogółem jest jeszcze w nich po kilka wolnych miejsc. Urząd Gminy zbiera informacje ze szkół, czy są przygotowane na przyjęcie sześciolatków. Część z nich będzie musiała wprowadzić dwuzmianowy system pracy.

W Morągu (warmińsko-mazurskie), który jest gminą wiejsko- miejską, w pierwszej kolejności do zerówek w przedszkolach przyjmowane będą dzieci już uczęszczające do placówki na co najmniej 9 godzin. Te które będą wysyłane na krótszy pobyt (5 godzin) znajdą miejsce w oddziałach zerowych w szkołach - poinformował PAP naczelnik wydziału edukacji w morąskim urzędzie Marek Siudak. Morąski samorząd w ubiegłym roku zdecydował o 25 dodatkowych miejscach dla przedszkolaków. Podobnie będzie w tym roku.

W Szczecinie listy dzieci przyjętych do przedszkoli będą wywieszane od 22 kwietnia. Miasto uruchomiło też serwis internetowy dotyczący 6-latków. Można tam znaleźć informacje o punktach konsultacyjnych działających w szkołach podstawowych, można zadawać pytania, na bieżąco śledzić sytuację prawną związaną z procedowaniem znowelizowanej ustawy o systemie oświaty wprowadzającej obowiązek szkolny od 6. roku życia, itp.

W województwie kujawsko-pomorskim najmniejszy problem z zapisaniem dzieci do przedszkola mają rodzice z terenów wiejskich. Istniejące placówki z reguły dysponują większą liczbą miejsc niż zgłasza się chętnych. W jednej z najmniejszych gmin wiejskich, Jeziorach Wielkich, władze wręcz namawiają rodziców do posyłania dzieci do przedszkoli. "Każde dziecko może pójść do przedszkola, nie mamy problemu z brakiem miejsc" - zapewniła Grażyna Leśniewska, sekretarz gminy.

Najwięcej przeszkód napotykają rodzice maluchów z dużych miast. W Bydgoszczy, gdzie drugi rok z rzędu odbywa się rekrutacja tylko przez internet, po raz pierwszy wprowadzono dodatkowe kryterium zamieszkania. W pierwszym naborze można zgłaszać tylko dzieci, których choć jeden rodzic jest zameldowany na terenie miasta.

W Białymstoku w ramach rekrutacji drogą elektroniczną rodzice wskazują obowiązkowo trzy przedszkola (pierwszego, drugiego i trzeciego wyboru), do których chcieliby zapisać dziecko. Jeśli dziecko nie zostanie przyjęte do preferowanego przez rodziców przedszkola, wówczas jest rekrutowane do placówek wskazanych na kolejnych miejscach. Jak powiedział PAP dyrektor departamentu edukacji, kultury i sportu Urzędu Miejskiego w Białymstoku Wojciech Janowicz, w roku szkolnym 2009-2010 ponad 7 tys. dzieci powinno być zapisanych do przedszkoli i tyle jest dla nich przygotowywanych miejsc w placówkach samorządowych. Miasto szacuje, ze może zabraknąć około 300 miejsc, ale planowane jest utworzenie 10 nowych oddziałów przedszkolnych przy szkołach tak, by wszyscy chętni znaleźli miejsce.

W miejsko-wiejskiej gminie Chęciny (woj. świętokrzyskie) działa jedno przedszkole samorządowe dla 90 dzieci, przedszkole dla 30 dzieci finansowane z funduszy unijnych i dwa "alternatywne" przedszkola w Tokarni i Bolminie po 15 miejsc. W przyszłym roku gmina chce zapewnić miejsca w przedszkolach dla prawie 200 dzieci, m.in. poprzez dodatkowe oddziały poza Chęcinami, finansowane ze środków UE. Dzieci w wieku przedszkolnym mieszka w gminie 400. Zainteresowanie przedszkolami wzrasta, a ponadto Chęciny się rozrastają, dlatego gmina zamierza wybudować nowe przedszkole dla 350 dzieci.

W Poznaniu przygotowano 13 tys. miejsc w przedszkolach i ok. 2,5 tys. miejsc w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych. "Nie powinno zabraknąć miejsc w przedszkolach" - powiedziała PAP Aleksandra Rychlewska, inspektor ds. przedszkoli Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Poznaniu. Według Rychlewskiej każdy 6-latek znajdzie miejsce w oddziałach przedszkolnych w przedszkolu lub szkole.

"Jeżeli weto prezydenckie (do nowelizacji ustawy oświatowej - PAP) będzie odrzucone, to także wszyscy chętni 5-latkowie znajdą miejsce w oddziałach przedszkolnych. Jeżeli zabraknie miejsc w przedszkolach, to będzie stworzona odpowiednia liczba oddziałów w szkołach" - wyjaśniła PAP Rychlewska.

W Gorzowie Wielkopolskim, by zapewnić miejsca dla dzieci, miasto przygotuje więcej miejsc w zerówkach przyszkolnych - m.in. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 16. "To będzie wydzielona w skrzydle szkoły, bezpieczna część dla zerówek, ale jeśli zajdzie taka potrzeba, będą tam też miejsca dla pięciolatków" - powiedziała PAP Iwona Sancewicz z wydziału edukacji w Urzędzie Miasta w Gorzowie. Do szkół będą przyjmowane najpierw te dzieci, które wcześniej nie korzystały edukacji przedszkolnej. Przy naborze do przedszkoli w Gorzowie obowiązuje rejonizacja.

Spośród czterolatków tylko 75 proc. będzie miało zapewnione miejsca w przedszkolach. Z opieki przedszkolnej skorzysta w tym roku też mniej, bo tylko 54 proc., trzylatków. Wynika to z większej liczby dzieci uprawnionych do opieki przedszkolnej i konieczności zapewnienia miejsc dla pięciolatków.

Rekrutacja do samorządowych przedszkoli w Krakowie trwa od 1 do 31 marca i prowadzona jest przez internet za pomocą elektronicznego system naboru. W tym roku będzie nią objętych około 18 tysięcy dzieci, a samorządowe przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach będą dysponować łącznie ponad 17,6 tys. miejsc (15,2 tys. w przedszkolach i 2,4 tys. w szkołach podstawowych), o 316 miejscami więcej niż w ubiegłorocznej rekrutacji. W zeszłym roku ubiegłym w czasie rekrutacji rodzice złożyli blisko 17,5 tysiąca podań. Przedszkola prywatne w Krakowie przygotowały o ok. 530 miejsc więcej niż w zeszłym roku i obecnie dysponują 4,6 tys. miejscami. (PAP)

ula/ api/ ali/ lun/ epr/ olz/ kow/ agn/ kpr/ mrd/ rop/ duk/ bur/ kop/ rpo/ rgr/ ls/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)