Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trwają IV Polonijne Spotkania z Historią Najnowszą

0
Podziel się:

Wykłady, warsztaty, przeglądy filmów oraz wycieczki historyczne znalazły
się w programie IV Polonijnych Spotkań z Historią Najnowszą, trwających od 5 do 17 maja w Domu
Pracy Twórczej w Oborach koło Warszawy.

Wykłady, warsztaty, przeglądy filmów oraz wycieczki historyczne znalazły się w programie IV Polonijnych Spotkań z Historią Najnowszą, trwających od 5 do 17 maja w Domu Pracy Twórczej w Oborach koło Warszawy.

Spotkania, podobnie jak w latach ubiegłych, organizowane są w ramach Programu Polonijnego Biura Edukacji Publicznej IPN. Udział w Polonijnych Spotkaniach z Historią Najnowszą mogą wziąć nauczyciele oraz animatorzy edukacyjni uczący historii i języka polskiego w polskich szkołach, klasach, szkołach parafialnych lub innych polskich placówkach edukacyjnych poza granicami kraju. W bieżącej edycji biorą udział pedagodzy z 15 krajów: Białorusi, Bułgarii, Estonii, Francji, Kanady, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Rosji, Rumunii, Szwecji, Ukrainy, USA, Węgier i Wielkiej Brytanii.

"Celem Spotkań jest zainteresowanie nauczycieli najnowszą historią Polski, przedstawienie im nowoczesnych metod edukacyjnych i nawiązanie kontaktu Biura Edukacji Publicznej IPN ze środowiskami polonijnymi w celu stałej współpracy. Czynimy to m.in. poprzez zachęcanie ich do udziału w naszych projektach edukacyjnych, realizowanych m.in. przez akcje sadzenia dębów katyńskich i wizyty w ośrodkach diaspory polskiej za granicą. W ciągu tych czterech lat w Spotkaniach wzięło udział ponad 200 nauczycieli z całego świata, który zdobytą wiedzę przekazywali swoim podopiecznym na wszystkich kontynentach" - mówił kierownik Spotkań Andrzej Zawistowski.

Program IV Polonijnych Spotkań z Historią Najnowszą został skoncentrowany wokół dwóch głównych zagadnień. Pierwszym z nich jest sposób atrakcyjnego przekazywania wiedzy o przeszłości podczas różnego typu zajęć szkolnych i pozaszkolnych. Uczestnicy imprezy będą poznawać i doskonalić najnowsze techniki dydaktyczne. Drugie zagadnienie stanowią tematy zogniskowane wokół metod pracy ze świadkiem historii - techniki nagrywania i opracowywania relacji, a także wykorzystywania ich podczas działalności edukacyjnej. Ta część programu ma w przyszłości zaowocować notacjami zebranymi przez uczestników kursu.

Program Spotkań zostanie uzupełniony tradycyjnymi elementami tego typu kursów realizowanych przez IPN. Uczestnicy projektu zapoznani zostaną więc z działalnością Instytutu, wezmą udział w warsztatach opartych na propozycjach edukacyjnych Biura Edukacji Publicznej oraz wysłuchają wykładów poświęconych najważniejszym aspektom najnowszej historii Polski.

"Historia jest przede wszystkim nauką o przyszłości i dla przyszłości i tylko wtedy ma sens. Naturalnie fakty historyczne mają znaczenie, istotne jest jednak wyciąganie z nich wniosków. Jeżeli człowiek zna historię jest w stanie pewne rzeczy przewidywać, nie jest zaskakiwany. Historia uczy co było w przeszłości dobre, a co złe, czego unikać, a na czym się wzorować. A kiedy tę wiedzę przekazuje się nawet kilkunastu nauczycielom, dociera ona do wielu tysięcy ich uczniów na całym świecie, którzy dzięki temu będą mogli w swoich środowiskach przekazywać bardziej prawdziwy obraz Polski i jej dziejów" - powiedział PAP historyk i szef stołecznego Biura Edukacji Publicznej IPN Jerzy Eisler.

Główna tematyka zajęć w tym roku będzie oscylowała wokół wydarzeń związanych z obchodzonymi rocznicami: zbrodni katyńskiej, zakończenia II wojny światowej, powstania Solidarności i wydarzeń grudnia 1970 roku. Na kanwie tych wydarzeń zaprezentowana zostanie cała historia Polski w latach 1944-1989.

"W maju udało nam się sprowadzić do Minneapolis wystawę +PRL - tak daleko, tak blisko+. Spotkała się ona z dużym zainteresowaniem nie tylko ze strony młodzieży, ale także mieszkańców. Ważny był dla nas zwłaszcza wykład przedstawiciela IPN, który przybliżał tło historyczne ekspozycji. Udział w tych Spotkaniach, materiały edukacyjne i pomoc IPN jest dla nas ogromnym wsparciem merytorycznym. Także dzięki nim podczas organizowanych przez nas weekendowych kursów dla dzieci i młodzieży zapewniamy im kontakt z językiem i historią Polski, co podtrzymuje ich poczucie polskości, a także umożliwia przekazywanie wiedzy o naszym kraju rówieśnikom amerykańskim" - opowiadała PAP jedna z uczestniczek Spotkań Hanna Stankiewicz z USA.

Patronem medialnym IV Polonijnych Spotkań z Historią Najnowszą jest Polska Agencja Prasowa.(PAP)

akn/ ls/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)