Notowania

wiadomości
24.04.2013 14:16

Trwają największe w tym roku ćwiczenia szczecińskiego Korpusu NATO

Działania wojenne i współpraca z władzami - to elementy największych w tym roku ćwiczeń Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego Crystal Eagle 2013, odbywających się w niemieckim Wildflecken. Żołnierze przygotowują się do przyszłorocznej misji w Afganistanie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Działania wojenne i współpraca z władzami - to elementy największych w tym roku ćwiczeń Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego Crystal Eagle 2013, odbywających się w niemieckim Wildflecken. Żołnierze przygotowują się do przyszłorocznej misji w Afganistanie.

Crystal Eagle 2013 odbywają się w Centrum Symulacji Działań Bojowych w Wildflecken. Personel Korpusu ćwiczy tam z ok. 1400 żołnierzami z 21 krajów. Sztab Korpusu mieści się w Szczecinie.

Gen. Bogusław Samol, dowódca Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, powiedział w środę podczas wideokonferencji, że ćwiczenia mają przygotować dowódców, zespoły oficerów i pracowników cywilnych do planowania i wykonywania zadań w Afganistanie. Scenariusz - po raz pierwszy w historii ćwiczeń z serii Crystal Eagle - powstał w oparciu o prawdziwe zdarzenia, które miały miejsce w tym kraju.

"To nie są sztucznie wymyślone przez naszych oficerów w Szczecinie zdarzenia, ale bazujemy na realnej sytuacji, jaka jest w Afganistanie. To powoduje wielki wysiłek ze strony dowódców i oficerów, którzy wypracowują decyzje i zadania do realizacji w tak trudnym terenie, jakim jest Afganistan" - dodał gen. Samol.

Jak powiedział, poza przygotowaniem do prowadzenia działań zbrojnych, dowódcy ćwiczą współpracę z afgańskimi władzami. Są osoby, które na potrzeby ćwiczeń odgrywają rolę gubernatora dystryktu czy prowincji lub szefa afgańskiego kontrwywiadu. Zdaniem Samola pozwoli to dowódcom w przyszłości lepiej przewidywać sytuacje, w których się znajdą.

Ćwiczący żołnierze musieli zmierzyć się m.in. z atakiem talibów na szkołę dla dziewcząt, który miał miejsce naprawdę w grudniu ub. r. Podczas ćwiczenia żołnierze musieli udzielić pomocy medycznej i psychologicznej dziewczynkom i ich rodzinom, a jednostki wojskowe policji zabezpieczały teren przed ponownym atakiem. "To jest dla dowódcy wielkie wyzwanie, bo jednocześnie musi stawiać zadania przed swoimi podwładnymi i utrzymywać kontakty z władzami lokalnymi" - dodał Samol.

Ćwiczenia potrwają do piątku.

Crystal Eagle 2013 to największe ćwiczenia Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w 2013 r. z udziałem jednostek wyznaczonych przez kraje członkowskie Korpusu oraz kraje współpracujące z Korpusem spoza NATO, jak np. Austria. Scenariusz ćwiczeń oparty jest na operacjach reagowania kryzysowego z elementami zintensyfikowanych działań wojennych i operacji przeciwpartyzanckich.

To pierwsze ćwiczenie w historii Korpusu zorganizowane "na życzenie", w tym przypadku Niemiec. Chodzi o przygotowanie 1. Niemieckiej Dywizji Pancernej, która w lutym 2014 r. wyjedzie do Afganistanu i będzie wykonywała zadania jako dowództwo regionalne w północnej części kraju.

Podczas ćwiczenia Korpus wspierają: bydgoskie Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO, Centrum Symulacji Działań Wojennych, Brygada Wsparcia Dowodzenia oraz personel różnych dowództw NATO, organizacji i sił narodowych. W Wildflecken ćwiczą m.in. 1. Niemiecka Dywizja Pancerna, 4. Austriacka Brygada Piechoty Zmechanizowanej, 10. Polska Brygada Kawalerii Pancernej, słoweński Batalion Ochrony Przed Bronią Masowego Rażenia, Wielonarodowy Batalion Policji Wojskowej.

Przyszłoroczna misja w Afganistanie będzie już trzecią misją Korpusu w tym kraju. Kolejny raz Korpus obejmie obowiązki w kluczowym momencie funkcjonowania Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie. W 2007 r. personel Korpusu przecierał szlaki dla nowo utworzonego dowództwa kompozytowego; w 2010 r. - obsadzał stanowiska w nowo powstałym dowództwie sił połączonych ISAF. Natomiast w 2014 r. Korpus będzie ostatnią zmianą służącą w dowództwie misji ISAF przed planowaną zasadniczą transformacją charakteru misji w Afganistanie.

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni został utworzony w 1999 r. przez Danię, Niemcy i Polskę. Obecnie służą w nim żołnierze z 12 krajów. Przyłączały się do niego kolejno: Estonia, Litwa i Łotwa (2004), Słowacja, Czechy (2005), Stany Zjednoczone (2006), Rumunia (2008), Słowenia (2009) oraz Chorwacja (2012). Jako część struktury Wojskowej NATO, Korpus wykorzystywany może być w ramach obrony kolektywnej krajów NATO, operacjach reagowania kryzysowego, wspierania pokoju i usuwania skutków klęsk żywiołowych.(PAP)

res/ itm/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz