Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Trwają wybory prezydenckie w Austrii

0
Podziel się

Największe szanse na wygraną ma obecny prezydent Heinz Fischer. Padnie rekord poparcia?

Trwają wybory prezydenckie w Austrii
(Thomas Steiner/CC/Wikipedia)
bEgeesXV

Dziś rano rozpoczęły się w Austrii wybory prezydenckie. Niemal pewne jest, że wygra je urzędujący socjaldemokratyczny prezydent 71-letni Heinz Fischer.

Wstępne wyniki wyborów oczekiwane są między godziną 19 a 19.30.

Sondaże wskazują na łatwe zwycięstwo Fischera, któremu brak rzeczywistego konkurenta. Współtworząca wraz z socjaldemokratami (SPOe) obecną koalicję rządową konserwatywna Austriacka Parta Ludowa (OeVP) nie wystawiła własnego kandydata.

bEgeesXX

Jedynymi kontrkandydatami obecnego szefa państwa są wystawiona przez prawicowo-populistyczną Wolnościową Partię Austrii (FPOe) 51-letnia Barbara Rosenkranz i startujący w imieniu marginalnej Partii Chrześcijan 62-letni Rudolf Gehring. Według sondaży mogą oni liczyć odpowiednio na 13-16 procent i nie więcej niż 5 procent głosów.

W tej sytuacji, jak zauważa agencja APA, najbardziej interesującym aspektem wyborów jest to, czy Fischerowi uda się uzyskać rekordowe w powojennej historii Austrii poparcie. Dotychczasowy rekord należy do Rudolfa Kirschlaegera z SPOe, który w 1980 r. - także wobec braku konkurenta z OeVP - zdobył 79,87 proc. głosów. Według sondaży, obecnemu prezydentowi może się udać pokonać ten próg.

W wyborach z 2004 r., w wyniku których Fischer po raz pierwszy objął na sześć lat funkcję głowy państwa, udało mu się zdobyć nieco ponad 52 proc. głosów. Jego rywalką była jednak wówczas Benita Ferrero-Waldner z OeVP, która cieszyła się aż 47,6-proc. poparciem.

Do głosowania uprawnionych jest 6,36 milionów obywateli Austrii w wieku od 16 lat. Oczekuje się, że frekwencja będzie jeszcze niższa niż w 2004 roku, gdy do urn udało się tylko 71,6 procent uprawnionych - mniej niż w którychkolwiek innych powojennych wyborach prezydenckich.

bEgeesYd

W austriackim systemie konstytucyjnym rola prezydenta jest w znacznej mierze ceremonialna.

bEgeesYy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)