Notowania

karadżić
05.11.2009 17:54

Trybunał haski odroczył proces Karadżicia

Trybunał wyznaczy adwokata, który będzie reprezentował byłego przywódcę Serbów bośniackich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

ONZ-owski trybunał ds. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii ogłosił, że wyznaczy adwokata, który będzie reprezentował oskarżonego o zbrodnie przeciw ludzkości i ludobójstwo Radovana Karadżicia. Jednocześnie odroczył proces byłego przywódcy Serbów bośniackich do 1 marca 2010 roku, aby dać prawnikowi czas na przygotowanie.

Karadżić, który nie przyznaje się do 11 zarzucanych mu zbrodni popełnionych w czasie wojny w Bośni i Hercegowinie w latach 1992-1995, bojkotował proces od jego rozpoczęcia w ubiegłym tygodniu. Domagał się, aby sędziowie dali mu więcej czasu na przygotowanie obrony. Jednak trybunał zdecydował, że wyznaczy prawnika, który będzie go reprezentował, jeśli nadal będzie odmawiał udziału w rozprawach.

Decyzja trybunału haskiego dopuszcza, by Karadżić nadal bronił się sam, jeśli będzie obecny w sądzie. Zaleca jednak, by konsultował się ze swoim nowym prawnikiem.

Karadżić, który ukrywał się przez 11 lat, twierdzi, że miał za mało czasu, by przygotować swoją obronę, choć oskarżony został w 1995 roku, a od 14 miesięcy przebywa w areszcie.
Sędziowie napisali, że jeśli _ Karadżić nadal nie będzie uczestniczył we wznowionym w marcu procesie lub jeśli będzie w jakikolwiek inny sposób próbował utrudniać prawidłowe i sprawne jego przeprowadzenie, straci prawo do reprezentowania samego siebie i prowadzenie procesu przejmie wyznaczony adwokat _.

W ubiegłym tygodniu oświadczenie wstępne wygłosili oskarżyciele. Proces zostanie wznowiony od wystąpienia Karadżicia.

Dwa ze stawianych Karadżiciowi zarzutów zostały zakwalifikowane jako ludobójstwo, a dziewięć pozostałych - jako zbrodnie przeciw ludzkości. Oskarżyciele przedstawili go jako przywódcę brutalnych czystek etnicznych na Muzułmanach i Chorwatach zamieszkujących regiony, do których rościli sobie prawo bośniaccy Serbowie. Działania te dotyczą m.in. trwającego 44 miesiące oblężenia Sarajewa i przeprowadzonej w 1995 roku masakry Bośniaków (Muzułmanów) w Srebrenicy, w której zginęło ponad 7 tys. mężczyzn i chłopców.

* [ Karadżić przygotowuje się do głodówki? ]( http://news.money.pl/artykul/karadzic;przygotowuje;sie;do;glodowki,204,0,553676.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: karadżić, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz