Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trybunał UE: Polska przegrała z KE ws. pomocy publicznej dla Technologii Buczek

0
Podziel się:

Polska naruszyła decyzję Komisji Europejskiej z 2007 roku, nakazującą
Polsce zwrot pomocy publicznej udzielonej na rzecz producenta stali grupy Technologie Buczek -
orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE.

Polska naruszyła decyzję Komisji Europejskiej z 2007 roku, nakazującą Polsce zwrot pomocy publicznej udzielonej na rzecz producenta stali grupy Technologie Buczek - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE.

Tym samym Polska przegrała z Komisją Europejską, która w 2009 wniosła sprawę do Trybunału w związku z niewywiązaniem się Polski z decyzji z 2007 roku nakazującej odzyskanie pomocy państwa od grupy Technologie Buczek. Zdaniem KE ta pomoc była niezgodna z prawem i wspólnym rynkiem, do czego przychylił się Trybunał.

"Polska uchybiła zobowiązaniom, które na niej ciążą (...) nie podejmując w wyznaczonym terminie wszelkich działań niezbędnych do zapewnienia wykonania orzeczonej decyzji" - brzmi wyrok Trybunału.

W październiku 2007 roku KE przyjęła decyzję nakazującą odzyskanie pomocy od polskiego producenta stali przyznanej w 2003 r. na restrukturyzację, w formie umorzenia długu publicznego, którą - jak uznała KE - wykorzystał on niezgodnie z przeznaczeniem. Z pomocy skorzystały dwie spółki zależne producenta: Huta Buczek Sp. z o.o. oraz Buczek Automotive Sp. z o.o. Przed ogłoszeniem upadłości przez przedsiębiorstwo Technologie Buczek otrzymały one od niego znaczący zastrzyk kapitału i aktywów.

W związku z powyższym KE wezwała Polskę do odzyskania pomocy nie tylko od przedsiębiorstwa Technologie Buczek, ale również od jego dwóch spółek zależnych. Upadłość spółki Technologie Buczek została ogłoszona w sierpniu 2006 r., a jej spółki-córki upadły kolejno: w czerwcu 2008 r. (Buczek Automotive) i w kwietniu 2009 r. (Huta Buczek).

Jak poinformował w czwartek Trybunał, pomoc operacyjna przybrała formę nieegzekwowania zobowiązań publicznoprawnych (np. umarzanie wierzytelności ZUS). Do chwili wniesienia przez Komisję skargi w tej sprawie udzielona pomoc nie została zwrócona.

Władze polskie informowały Trybunał, że powodem znacznego opóźnienia w odzyskiwaniu pomocy - poza czysto technicznymi przeszkodami - są przepisy polskiego prawa upadłościowego. Wyjaśniły też, że pomoc państwa miała formę nieegzekwowania zobowiązań spółki Technologie Buczek, mimo że w rzeczywistości korzyść z pomocy czerpały jej spółki zależne. W związku z tym, formalnie spółka odpowiadałaby za wszystkie zobowiązania, w tym kwoty, które należy odzyskać od jej spółek zależnych. Jak argumentował polski rząd, przepisy polskiego prawa w zasadzie uniemożliwiają umorzenie takich należności. (PAP)

icz/ jzi/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)