Notowania

karadzić
13.04.2010 16:22

Trybunał w Hadze wznowił proces Radovana Karadżicia

Były przywódca Serbów bośniackich obwiniany jest o ludobójstwo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mikhail Evstafiev/CC/Wikipedia)

Jako pierwszy świadek przed haskim trybunałem we wznowionym procesie *Karadżicia* wystąpi bośniacki muzułmanin, który opowie o swych przeżyciach w obozie podczas wojny w Bośni.

Proces Karadżicia, byłego przywódcy Serbów bośniackich, obwinianego o ludobójstwo, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości w czasie wojny w Bośni (1992-1995), rozpoczął się przed pięcioma miesiącami, ale ponad miesiąc temu został, już po raz drugi, przełożony w związku z wnioskiem oskarżonego, który argumentował, że potrzebuje więcej czasu na przygotowanie swej obrony. Karadżiciowi grozi dożywocie.

Posiedzenie rozpoczął o godzinie 13.30 przewodniczący, sędzia O-Gon Kwon. Karadżić, który broni się sam, jest obecny na rozprawie.

Pierwszy świadek oskarżenia, Ahmet Zulić, który przebywał jako więzień w obozie w miejscowości Manjaca po czystkach etnicznych przeprowadzonych przez bośniackich Serbów w mieście Sanski Most na początku wojny w Bośni, ma być przesłuchany po południu.

W wojnie w Bośni i Hercegowinie zginęło 100 tysięcy ludzi, a 2,2 mln stało się uchodźcami.
Prokurator przedstawi pisemne zeznania Zulicia, cytowane w wielu procesach przed trybunałem w Hadze. Świadek ma odpowiedzieć na pytania sędziów i oskarżonego.

Zulić w czerwcu 1992 roku w pobliżu Sanskiego Mostu był świadkiem egzekucji 15 mężczyzn, którym serbscy żołnierze poderżnęli gardła. Widział też uduszonych z braku powietrza więźniów transportowanych w upale ciężarówką.

Według oskarżycieli Karadżić jest odpowiedzialny za kampanię skierowaną przeciwko społecznościom Muzułmanów i Chorwatów w BiH, której celem było stworzenie etnicznie czystego państwa serbskiego. Elementami tej kampanii były m.in.: trwające ponad trzy lata oblężenie Sarajewa oraz obozy, gdzie torturowano i zabijano więźniów. Karadżić ma odpowiedzieć również za masakrę około 8 tys. Muzułmanów w Srebrenicy w lipcu 1995 roku.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Karadżić przygotowuje się do głodówki? ]( http://news.money.pl/artykul/karadzic;przygotowuje;sie;do;glodowki,204,0,553676.html )
* [ "To **Karadzić** wydał rozkaz masakry" ]( http://news.money.pl/artykul/to;karadzic;wydal;rozkaz;masakry,194,0,553410.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: karadzić, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz