Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trybunał w Strasburgu zajmie się sprawą Wandy Gąsior

0
Podziel się:

Trybunał w Strasburgu pyta Polskę, czy nakaz przeprosin Zbigniewa
Wassermanna przez Wandę Gąsior, która pisała listy do mediów o gnębieniu prywatnych
przedsiębiorców, i jako przykład podawała budowę domu Wassermanna, nie stanowi naruszenia wolności
słowa.

Trybunał w Strasburgu pyta Polskę, czy nakaz przeprosin Zbigniewa Wassermanna przez Wandę Gąsior, która pisała listy do mediów o gnębieniu prywatnych przedsiębiorców, i jako przykład podawała budowę domu Wassermanna, nie stanowi naruszenia wolności słowa.

Poinformował o tym Trybunał w Strasburgu na swojej stronie internetowej.

Skargę Wandy Gąsior przeciwko Polsce złożyła Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Gąsior domaga się 10 tys. euro zadośćuczynienia od państwa polskiego. Sprawa zaczęła się od nieprawidłowości i nieporozumień przy budowie domu dla b. ministra przez zięcia pani Gąsior. Wassermann odmówił zapłaty części należności, uznając, że prace wykonano wadliwie.

Wanda Gąsior m.in. w listach do mediów pisała o gnębieniu prywatnych przedsiębiorców przez nieuczciwych zleceniodawców i jako przykład podawała budowę domu b. ministra. Poczuł się on tym pomówiony i sporządził prywatny akt oskarżenia.

W sierpniu 2006 roku Sąd Rejonowy dla Krakowa Nowej Huty uznał, że Wanda Gąsior pomówiła ministra i nakazał przeproszenie go i zapłacenie mu tysiąca złotych jako częściowe naprawienie wyrządzonej szkody, ale postępowanie warunkowo umorzył na dwa lata, uznając niewielką szkodliwość społeczną czynu. Gąsior odwołała się od wyroku; Sąd Apelacyjny uznał, że powinna przeprosić ministra Wassermanna, ale uchylił obowiązek zapłacenia ministrowi tysiąca złotych. Gąsior przeprosiła ministra.

W skardze do Trybunału Gąsior podnosi, że chciała pokazać, że obraz Wassermanna w mediach był zupełnie inny niż jego prywatne zachowanie. Trybunał pyta Polskę, czy nie doszło do naruszenia art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, gwarantujących wolność słowa.

Teraz polski rząd ma kilka tygodni na odpowiedź. Po uzyskaniu odpowiedzi polskiego rządu Trybunał odbędzie posiedzenie i wyda wyrok w tej sprawie. (PAP)

dom/ itm/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)