Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Trzy cenne pojazdy dla Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu

0
Podziel się

Dwa czołgi i wóz zaplecza technicznego otrzymało Muzeum Broni Pancernej
Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Pojazdy są darem norweskiego rządu i Wojskowego Muzeum
Sił Zbrojnych Norwegii.

bEpGzAut

Dwa czołgi i wóz zaplecza technicznego otrzymało Muzeum Broni Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Pojazdy są darem norweskiego rządu i Wojskowego Muzeum Sił Zbrojnych Norwegii.

Ekspozycja wzbogaci się o niemiecki, wyprodukowany w 1940 roku czołg średni Pz.Kpfw III, amerykański czołg M-47 Patton i wóz zaplecza technicznego na podwoziu Pattona.

Jak poinformował w środę PAP kustosz muzeum, mjr Tomasz Ogrodniczuk, przekazane maszyny są już w Polsce, do czwartku wszystkie powinny być w Poznaniu.

bEpGzAuv

Ogrodniczuk podkreślił, że pozyskanie nowych elementów ekspozycji nie byłoby możliwe bez pomocy polskiego MSZ i polskiej dyplomacji. Na razie nie wiadomo, kiedy pojazdy zostaną pokazane odwiedzającym muzeum.

Niemieckie średnie czołgi Pz.Kpfw III walczyły na wszystkich frontach II wojny światowej przez cały czas jej trwania. Egzemplarz przekazany poznańskiemu muzeum został wyprodukowany w 1940 roku. W maju 1945 roku został przejęty przez Brytyjczyków i przekazany norweskiemu wojsku. Egzemplarz po wojnie został zalany betonem, odkuto go w 2006 roku.

Ogrodniczuk dodał, że czołg M-47 Patton i wóz zaplecza technicznego służyły w norweskiej armii. Jak stwierdził, po sprowadzonych do muzeum z Grecji we wrześniu 2012 roku czołgach M48A5 i M60A1 będą cennym uzupełnieniem zbioru amerykańskich czołgów okresu zimnej wojny.

To kolejne pojazdy z zagranicy, które wzbogaciły kolekcję poznańskiej placówki. W czerwcu muzeum pozyskało z Portugalii unikatowy egzemplarz brytyjskiego czołgu typu Centaur Mk I z 1943 roku. W 2012 roku do Poznania z Norwegii dotarł lekki czołg rozpoznawczy TKS z 1935 roku. (PAP)

bEpGzAuB

rpo/ ls/

bEpGzAuW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)