Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
firma
25.11.2009 15:45

Trzy firmy otrzymały zezwolenie na działalność w krakowskiej SSE

Trzy polskie firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymały w środę zezwolenia na działalność w krakowskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Łącznie zainwestują one 22 mln zł oraz utworzą 60 miejsc pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz

Trzy polskie firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymały w środę zezwolenia na działalność w krakowskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Łącznie zainwestują one 22 mln zł oraz utworzą 60 miejsc pracy.

Zezwolenia z rąk wojewody małopolskiego Stanisława Kracika otrzymały firmy: ES System, Flying Fish oraz Zakład Produkcji, Handlu i Usług Witold Płoszczyca.

ES System, która jest największą polską firmą z branży oświetleniowej, zamierza poprzez swoją spółkę zależną zrealizować projekt inwestycyjny na terenie podstrefy w Dobczycach. Kosztem 17 mln zł zbudowany zostanie tam zakład produkujący produkty oświetleniowe. Zatrudni on 30 osób.

Firma Flying Fish jest spółką doradczą działającą w sektorze nowoczesnych technologii. W inkubatorze technologicznym Krakowskiego Parku Technologicznego (KPT) zamierza uruchomić ośrodek laboratoryjny zatrudniający 15 osób.

Zakład Produkcji, Handlu i Usług Witold Płoszczyca to pierwszy inwestor na terenie utworzonej niedawno podstrefy w Zatorze. Zbudowany zostanie tam zakład produkujący komponenty dla branży elektronicznej. Wartość inwestycji wyniesie do 5 mln zł, a zatrudnienie - 15 osób.

Sławomir Kopeć, prezes spółki Krakowski Park Technologiczny, która zarządza SSE, powiedział PAP w środę, że działalność krakowskiej strefy zaczęła się od wejścia dużych zagranicznych firm, ale w ostatnich latach obserwowana jest chęć inwestowania tam ze strony polskich małych i średnich firm.

"Oczywiście są to inwestycje mniejsze niż takie, kiedy przychodzą duże firmy międzynarodowe. Nie oznacza to oczywiście, że nie mamy planów, jeśli chodzi o duże firmy, ale sytuacja międzynarodowa powoduje, że podejmowanie decyzji jest u nich zwolnione" - zauważył.

Od początku roku spółka KPT wydała 10 zezwoleń na działalność w krakowskiej SSE. Do końca roku spodziewane jest wydanie jeszcze dwóch zezwoleń dla firm chcących ulokować swoje inwestycje w Tarnowie i Niepołomicach. W całym zeszłym roku wydano zezwolenia dla dziewięciu podmiotów.

Według informacji przekazanych przez przedstawicieli KPT, do tej pory w krakowskiej strefie ekonomicznej wydano blisko 77 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej. Dotychczas zainwestowano w strefie ponad 1,5 mld zł, a działające tam firmy zatrudniły ponad 9 tys. pracowników.

Krakowska strefa zaczynała od obszaru 66 hektarów, by po kilku rozszerzeniach zająć blisko 530 hektarów na terenie 17 gmin głównie w Małopolsce, a także na Podkarpaciu. Około 100 hektarów wciąż czeka na inwestorów. Strefa działa na podstawie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i funkcjonować będzie do końca 2020 roku. (PAP)

rgr/ pad/ bk/

Tagi: firma, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz