Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Trzy kolejne inwestycje w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

0
Podziel się

Trzy nowe inwestycje ruszą w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Spółki
Mabion, Eko-Region Kleszczów i Vertex zainwestują w sumie 113 mln zł; zatrudnienie w nich znajdzie
ponad 90 osób. Mabion uruchomi pierwsze w strefie biotechnologiczne centrum badawcze.

bEghVxGt

Trzy nowe inwestycje ruszą w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Spółki Mabion, Eko-Region Kleszczów i Vertex zainwestują w sumie 113 mln zł; zatrudnienie w nich znajdzie ponad 90 osób. Mabion uruchomi pierwsze w strefie biotechnologiczne centrum badawcze.

Jak poinformował w czwartek PAP rzecznik ŁSSE Miłosz Wika, firma biotechnologiczna Mabion SA ma zainwestować w ŁSSE co najmniej 20 mln zł i stworzyć w budynku Textorial Park w Łodzi nowoczesne centrum badawcze. Zatrudnienie w nim znajdzie 30 osób.

Mabion pracuje nad nowymi generacjami leków z wykorzystaniem osiągnięć współczesnej inżynierii genetycznej. Projekty badawcze obejmują preparaty stosowane w terapii nowotworowej. "Spółka będzie prowadziła prace nad własnymi produktami, jak i na rzecz zewnętrznych klientów - firm farmaceutycznych i biotechnologicznych" - zaznaczył rzecznik ŁSSE.

bEghVxGv

W laboratoriach centrum zatrudnienie mają znaleźć wykwalifikowani pracownicy - absolwenci i doktoranci kierunków: biotechnologia, biologia molekularna, chemia analityczna i farmacja.

Wika przypomniał, że ŁSSE podpisała w lipcu z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi porozumienie w sprawie stworzenia Parku Biotechnologicznego. Ma on powstać na terenie Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przy ul. Czechosłowackiej. W parku mają działać firmy z pogranicza biotechnologii i medycyny. Do ich dyspozycji będzie blisko 4 tys. metrów kwadratowych w jednym z budynków Centrum Uniwersytetu Medycznego.

Co najmniej 80 mln zł chce zainwestować spółka Eko-Region Kleszczów w podstrefie Kleszczów w budowę innowacyjnego zakładu wytwarzania gazu syntezowego z odpadów organicznych. Gaz może być wykorzystywany jako źródło energii do zasilania silników spalinowych, wytwarzania energii elektrycznej lub cieplnej. Pracę w zakładzie ma znaleźć co najmniej 50 osób.

"Inwestycja ta ma znacząco przyczynić się do zmniejszenia ilości składowanych w regionie nieprzetworzonych odpadów i ograniczyć emisję CO2 do atmosfery" - zaznaczył Wika.

bEghVxGB

Natomiast przedsiębiorstwo Vertex w podstrefie Łódź (Nowy Józefów) zamierza zbudować zakład produkcji opakowań z trójwymiarowymi i animacyjnymi elementami wizualnymi m.in. dla potrzeb sektora spożywczego i kosmetycznego. Inwestor zobowiązał się do nakładów na poziomie 13 mln zł i stworzenia co najmniej 12 stanowisk pracy.

W tym roku 12 spółek otrzymało, bądź wkrótce otrzyma, zezwolenia na działalność w ŁSSE. Zobowiązały się one do nakładów na poziomie 340 mln zł i utworzenia blisko 700 miejsc pracy. We wrześniu zezwolenia na działalność w Strefie odbiorą trzy kolejne firmy. Według rzecznika ŁSSE, w tym roku zarząd Strefy zamierza pozyskać do niej w sumie 20 inwestorów.(PAP)

szu/ mki/ mow/

bEghVxGW
inwestycje
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)