Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trzy medale na wystawie w Seulu za wynalazki Politechniki Rzeszowskiej

0
Podziel się:

Dwa złote i jeden srebrny medal przyznano na Międzynarodowych Targach
Wynalazków w Seulu w Korei Południowej trzem wynalazkom naukowców z Politechniki Rzeszowskiej. Są
to rozwiązania z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, stosowane w systemach ochrony
przeciwpowodziowej.

Dwa złote i jeden srebrny medal przyznano na Międzynarodowych Targach Wynalazków w Seulu w Korei Południowej trzem wynalazkom naukowców z Politechniki Rzeszowskiej. Są to rozwiązania z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, stosowane w systemach ochrony przeciwpowodziowej.

Prof. Józef Dziopak, kierujący zespołem naukowców, opracowujących nagrodzone rozwiązania, powiedział PAP, że dotyczą one unowocześnienia konstrukcji i systemów odprowadzania i zagospodarowania wód opadowych w terenach zurbanizowanych. Pozwalają usprawnić rozwiązania hydrotechniczne, które zabezpieczają tereny miejskie i wiejskie przed powodzią.

Złote medale zostały przyznane przez międzynarodowe jury za "Zbiornik infiltracyjno-retencyjny ścieków deszczowych" oraz "Zbiornik retencyjny z regulowanym przepływem cieczy". Srebrnym medalem uhonorowano "Grawitacyjno-pompowy odciążający zbiornik retencyjny".

Dziopak wyjaśnił, że są to różne typy zbiorników retencyjnych, wykorzystywanych głównie do zagospodarowania wód opadowych oraz w działaniach przeciwpowodziowych.

Jednym z nich jest trójkomorowy zbiornik, w którym wody opadowe są podczyszczane, a następnie przedostają się dnem do gruntu, zasilając wody gruntowe, z których czerpią np. rośliny. Tym samym obniża się poziom lustra wody, zmniejszając zagrożenie powodziowe.

Inne owatorskie rozwiązanie umożliwia z kolei regulację poziomu ścieków, poprzez pompowanie ich nie do ziemi, jak jest w przypadku tradycyjnych rozwiązań, ale w górę, do specjalnego zbiornika. Zbiornik taki można wznosić - jak wieżę ciśnień - na niewielkiej powierzchni, a na jego dachu może powstać np. wielopoziomowy parking. Takie rozwiązanie to - według naukowców - oszczędność kosztów i powierzchni.

Te trzy nagrodzone w Seulu wynalazki zostały wybrane do prezentacji na tamtejszej wystawie spośród pięciu nagrodzonych w Brukseli na Światowej Wystawie Innowacji, Badań Naukowych i Nowoczesnej Techniki Brussels Innova - Eureka Conest 2010, która odbyła się w listopadzie.

W Brukseli zespół profesora Dziopaka (dr Daniel Słyś oraz Agnieszka Stec i Joanna Hypiak) otrzymał medale za wszystkie prezentowane wynalazki. Łącznie zdobył jeden złoty, trzy srebrne i jeden brązowy medal. Wynalazki te z kolei w październiku znalazły się w grupie dziewięciu nagrodzonych(z 10 pokazanych) na IV Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Innowacji IWIS 2010.

Targi w Seulu odbyły się na początku grudnia. Są to jedne z największych w świecie targów innowacji. Uczestniczyli w nich wynalazcy z 38 krajów, którzy zaprezentowali łącznie ponad tysiąc wynalazków.

Patronat nad wystawą objęła Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Wynalazców (IFIA) oraz Koreański Urząd Własności Intelektualnej (KIPA).

Prof. Dziopak jest kierownikiem katedry infrastruktury i ekorozwoju na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukaszewicza.(PAP)

api/

2 medalami złotymi i stebrnym.

W dniach 02-05 grudnia 2010 r. na terenach wystawowych COEX w Seulu odbyły sięjedne z największych w świecie targów innowacji Seoul International Invention Fair SIIF 2010, na których uczestniczyli Twórcy z 38 krajów, prezentując łącznie ponad tysiąc wynalazków. Patronat nad wystawą objęła Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Wynalazców (IFIA) oraz Koreański Urząd Własności Intelektualnej (KIPA). Targi w Korei stały się kolejną okazją do zaprezentowania najnowszych osiągnięć Politechniki Rzeszowskiej, tym razem bez udziału Twórców. Katedrę Infrastruktury i Ekorozwoju Politechniki Rzeszowskiej reprezentowali przedstawiciele Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów (SPWiR), której prezesem jest dr inż. Adam Rylski. Wystawiane rozwiązania dotyczą zagadnień odnoszących się do unowocześnienia konstrukcji i optymalizacji systemów odprowadzania i zagospodarowania wód opadowych w terenach zurbanizowanych i usprawnienia rozwiązań hydrotechnicznych, które zabezpieczają skupiska miejskie i wiejskie oraz
tereny w zlewniach przed zjawiskami powodziowymi. Na tej wystawie zaprezentowano wybrane 3 wynalazki, które wcześniej zostały najwyżej nagrodzone na V Międzynarodowej Wystawie Innowacji - International Warsaw Inwention Show IWIS 2010 i na 59. Światowej Wystawie Innowacji, Badań Naukowych i Nowoczesnej Techniki Brussels Innova - Eureka Contest 2010. Podobnie jak na poprzednich tego typu międzynarodowych imprezach, wystawiane innowacyjne rozwiązania obiektów i urządzęń gospodarki wodno-ściekowej - tym razem bez ich obecności - uzyskały wysokie uznanie międzynarodowego jury i wszystkie zostały nagrodzone medalami.

Srebrnym medalem zostało wyróżnione rozwiązanie: Grawitacyjno-pompowy odciążający zbiornik retencyjny, którego autorami są dr inż. Daniel Słyś i prof. dr hab. inż. Józef Dziopak.Wraz z medalami organizatorzy wręczyli też wymowne dyplomy za każdy nagrodzony wynalazek. Ponadto, Stowarzyszenie Wynalazców z Rosji - Association "Russian House for International Scientific and Technological Cooperation" przyznało szczególne wyróżnienie w postaci medalu i okazałego dyplomu za walory aplikacyjne rozwiązania patentowego Zbiornik infiltracyjno-retencyjny ścieków deszczowych, którego autorami są: prof. dr hab. inż. Józef Dziopak, mgr inż. Joanna Hypiak i dr inż. Daniel Słyś. Jest to ważne wyróżnienie, biorąc pod uwagę rangę tego stowarzyszenia i zakres inwestycji, jakie planuje się w Rosji do wykonania w najbliższym czasie w sferze infrastruktury miejskiej, spośród których najbardziej kapitałochłonne są realizacje związane z odprowadzaniem wód opadowych z obszarów miejskich i zabezpieczenia techniczne chroniące miasta i
wsie przed powodzią. Być może jest to też sygnał do nawiązania bliskiej współpracy z partnerami z Rosji w tej tematyce badawczej. Zatem można przypuszczać, że to wyróżnienie przybliży możliwość wdrożenia nagrodzonego wynalazku w Rosji, a może i wielu innych, spośród 12 innowacyjnych rozwiązań, jakie zostały w ostatnich 5 latach opracowane przez pracowników Katedry Infrastruktury i Ekorozwoju - zaznaczył prof. Józef Dziopak. Wyrażając ogromne zadowolenie z przyznanych wyróżnień, jakie otrzymali ostatnio wszyscy pracownicy Katedry Infrastruktury i Ekorozwoju, prof. Józef Dziopak zaznaczył, że należy szczególnie podkreślić wyjątkowe predyspozycje dr prof. Daniela Słysia, zarówno w działalności naukowej, jak i zawodowej, w tym zwłaszcza innowacyjnej. Jest On wyjątkowo uzdolnionym inżynierem, co owocuje Jego nieprzeciętnymi osiągnięciami w tym zakresie. Jestem przekonany, że w przyszłym roku pomyślnie przejdzie procedurę kolokwium habilitacyjnego i zostanie jednym z najmłodszych profesorów nie tylko w
Politechnice Rzeszowskiej, ale także w skali krajowej - podkreślił prof. Dziopak. Natomiast mgr prof. Joanna Hypiak i mgr prof. Agnieszka Stec prowadzą zaawansowane badania w zakresie tematyki związanej z nagrodzonymi wynalazkami. W ramach realizowanych tematów prac doktorskich, wyniki prac badawczo-rozwojowych zmierzają do opracowania metodyki wymiarowania różnego typu innowacyjnych zbiorników retencyjnych w ujęciu ilościowym i jakościowym. Jak podkreślił prof. Dziopak - aplikacyjny charakter wyników wspomnianych badań pozwoli także na projektowanie opatentowanych rozwiązań zbiorników retencyjnych w grawitacyjnych systemach kanalizacyjnych z uwzględnieniem rachunku optymalizacyjnego.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)