Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trzy nowe wystawy w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

0
Podziel się:

Retrospektywną wystawę prac rzeźbiarki i autorki pomników Magdaleny
Więcek-Wnuk, instalację przestrzenną Tomasza Matuszaka oraz ekspozycję nowych dzieł w kolekcji,
m.in. "Płaczącej" Wacława Szymanowskiego, będzie można od soboty oglądać w Centrum Rzeźby Polskiej
w Orońsku.

Retrospektywną wystawę prac rzeźbiarki i autorki pomników Magdaleny Więcek-Wnuk, instalację przestrzenną Tomasza Matuszaka oraz ekspozycję nowych dzieł w kolekcji, m.in. "Płaczącej" Wacława Szymanowskiego, będzie można od soboty oglądać w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Wystawa prac Magdaleny Więcek-Wnuk (1924-2008) będzie mieć charakter przekrojowy. W porządku chronologicznym zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt prac. Są to m.in. rzeźby i rysunki z różnych okresów twórczości. Na wystawie pokazana zostanie m.in. socrealistyczna rzeźba "Górnicy", którą artystka zadebiutowała w 1952 r., oraz jej ostatnie prace z 2008 r.

Artystka ukończyła studia z zakresu malarstwa i rzeźby w PWSSP w Sopocie oraz studia na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie. Początkowo uprawiała rzeźbę figuratywną. W latach 60. XX w. tworzyła głównie monumentalne, plenerowe realizacje i przestrzenne konstrukcje, których głównym tworzywem był metal. Obok prac plenerowych (w Polsce, Niemczech, Danii, Holandii i Włoszech) tworzyła formy w kamieniu, mosiądzu, stali i brązie. Wykładała w ASP w Poznaniu i na Królewskiej Akademii Sztuki w Hadze W 1970 r. związała się z warszawską Galerią Współczesną, gdzie wystawiała często w duecie ze Stefanem Gierowskim. Artystka uczestniczyła w wielu międzynarodowych prezentacjach sztuki polskiej, m.in. w Paryżu, Tokio, Antwerpii, Padwie, Essen, Florencji i Genewie.

Prace prezentowane na wystawie w Orońsku pochodzą z kolekcji syna rzeźbiarki Daniela Wnuka oraz ze zbiorów Centrum Rzeźby Polskiej, Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Narodowego w Poznaniu. Wystawa czynna będzie do 5 stycznia 2014 r.

Od soboty w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku będzie też można po raz pierwszy zobaczyć nowe dzieła, które w tym roku, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, trafiły do kolekcji. Są to prace współczesnych rzeźbiarzy: Małgorzaty Malinowskiej i Marka Kijewskiego, Krzysztofa Bednarskiego, Jarosława Kozakiewicza, Piotra Kurki, Jakuba Bąkowskiego i Marty Pszonak. Kolekcja wzbogaciła się o rzeźby przekazane w formie darów: Jerzego Jarnuszkiewicza "Portret Wandy" i Stanisława Bracha "Oni".

Na wystawie pokazana zostanie także zakupiona przez muzeum rzeźba Wacława Szymanowskiego z 1911 r. "Płacząca", będąca jednym z elementów wielofiguralnej kompozycji pt. "Pochód na Wawel". Według historyków sztuki kompozycja ta miała stanowić "wizjonerską syntezę dziejów Polski". Nie została jednak odlana w całości, ale w zamyśle rzeźbiarza miała składać się z 52 figur. Wystawa czynna będzie do 15 grudnia.

Od soboty do 2 lutego 2014 r. w galerii "Oranżeria" w Centrum Rzeźby Polskiej będzie także można oglądać instalację przestrzenną "Broken Structure" autorstwa Tomasza Matuszaka. Materiałem, który artysta zastosował w swojej pracy jest styropian. (PAP)

ilp/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)