Notowania

wiadomości
03.09.2013 14:20

Trzy ogniska ptasiej grypy we Włoszech

Trzy ogniska ptasiej grypy pojawiły się we Włoszech - w środkowej części kraju, w prowincji Emilia-Romagna. Wprowadzono tam strefy ochronne - poinformowała Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA).

Podziel się
Dodaj komentarz

*Trzy ogniska ptasiej grypy pojawiły się we Włoszech - w środkowej części kraju, w prowincji Emilia-Romagna. Wprowadzono tam strefy ochronne - poinformowała Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA). *

Pojawienie się pierwszego ogniska ptasiej grypy włoskie władze weterynaryjne zgłosiły do Światowej Organizacji ds. Zdrowia Zwierząt (OIE) i do Komisji Europejskiej w połowie sierpnia br. Chorobę wykryto w gospodarstwie hodowlanym kur niosek w gminie Ostellato w prowincji Ferrara.

Stwierdzono, że jest to wirus ptasiej grypy o wysokiej zjadliwości podtypu H7N7. Włochy wprowadziły środki ochronne, m.in. ustanowiły obszary zapowietrzone i zagrożone.

Kilka dni później Włochy powiadomiły o drugim ognisku ptasiej grypy H7N7 u kur niosek w gminie Mordano w prowincji Bolonia. W stadach liczących łącznie 712,9 tys. ptaków zanotowano 105 tys. przypadków zachorowań, w tym 4 tys. śmiertelnych.

23 sierpnia br. zgłoszono trzecie ognisko choroby na fermie indyków w gminie Portomaggiore w prowincji Ferrara, blisko miejsca pierwszego zachorowania. W stadzie 19 850 tys. indyków zanotowano 1300 przypadków śmiertelnych.

Włochy w związku z tym zwiększyły zasięg obszarów zapowietrzonych i zagrożonych, rozszerzono strefę zamkniętą. KE zakazała eksportu drobiu z tych terenów.

W Polsce ptasia grypa wystąpiła 2005 r. (PAP)

awy/ je/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz