Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Trzy regiony chcą razem starać się o pieniądze z UE na lokalne rolnictwo

0
Podziel się

Unijne pieniądze na lokalne rolnictwo, wytwarzanie tradycyjnej żywności i na
promocję turystyki chcą wspólnie pozyskiwać trzy sąsiadujące ze sobą regiony Polski
północnowschodniej: warmińsko-mazurski, kujawsko-pomorski i pomorski.

bEqaVaGd

Unijne pieniądze na lokalne rolnictwo, wytwarzanie tradycyjnej żywności i na promocję turystyki chcą wspólnie pozyskiwać trzy sąsiadujące ze sobą regiony Polski północnowschodniej: warmińsko-mazurski, kujawsko-pomorski i pomorski.

Porozumienie w tej sprawie podpisali w poniedziałek w Olsztynie marszałkowie: warmińsko-mazurski Jacek Protas, pomorski Mieczysław Struk i wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Edward Hartwich.

Jak powiedział Protas w budżecie unijnym na lata 2014-20 część pieniędzy będzie przeznaczona na ponadregionalne działania. "Podpisane porozumienie między regionami pozwoli na wspólne pozyskiwanie pieniędzy na rolnictwo lokalne, przetwórstwo żywności zwłaszcza zdrowej, ekologicznej i tradycyjnej. Regiony będą mogły także z unijnych dotacji modernizować targowiska czy wspierać lokalną gastronomię. Będzie możliwe również pozyskiwanie dotacji na badania naukowe i wspieranie edukacji zawodowej na obszarach wiejskich" - powiedział Protas.

bEqaVaGf

Unijne pieniądze będzie można przeznaczyć m.in. na promocję miasteczek znajdujących się w sieci Cittaslow, czyli urokliwych miejscowości położonych poza głównymi trasami turystycznymi. Ich atutem ma być spokojny i harmonijny styl życia z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Turyści mogą tam zwiedzać klimatyczne miejsca i zabytki oraz smakować miejscowe potrawy.

Struk zaznaczył, że unijne wsparcie jest szansą na rozwój obszarów wiejskich, które - jak podkreślił - przeżywają stagnację związaną z odpływem młodych ludzi do wielkich miast.

"Dowodem na to, że turyści chcą kupować lokalną tradycyjną żywność czy wyroby rękodzielnicze, jest popularność stoiska z tymi artykułami na tegorocznym Jarmarku Dominikańskim. Stoisko, w którym swoje produkty sprzedają gospodynie wiejskie, jest oblegane przez turystów - podkreślił.

Hartwich dodał, że wspólne przedsięwzięcia trzech regionów ochronią ich tożsamość i dziedzictwo kulturowe. (PAP)

bEqaVaGl

ali/ je/ jbr/

bEqaVaGG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)