Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trzy słynne teatry z Rosji wystawią jesienią spektakle we Wrocławiu

0
Podziel się:

Trzy europejskie premiery spektakli słynnych rosyjskich teatrów
awangardowych - Akhe, Derevo i Praktika - odbędą się podczas 6. Avant Art Festivalu we Wrocławiu.
Impreza, pod hasłem "Rosja", potrwa od 3 do 14 października. Jednym z gości będzie reżyser Iwan
Wyrypajew.

Trzy europejskie premiery spektakli słynnych rosyjskich teatrów awangardowych - Akhe, Derevo i Praktika - odbędą się podczas 6. Avant Art Festivalu we Wrocławiu. Impreza, pod hasłem "Rosja", potrwa od 3 do 14 października. Jednym z gości będzie reżyser Iwan Wyrypajew.

"Wielkie święto teatru rosyjskiego" - tak wydarzenie zapowiadają organizatorzy. Zwracają uwagę, że "największy kraj na Ziemi dla większości koneserów sztuki pozostaje wciąż nieodkrytym artystycznie terenem".

Do Wrocławia, by premierowo zaprezentować nowe przedstawienia, przyjadą zespoły trzech sławnych rosyjskich teatrów: Teatru Akhe (z Sankt Petersburga), Teatru Derevo (Sankt Petersburg/Drezno) oraz Teatru Praktika (z Moskwy).

Odbędą się łącznie cztery przedstawienia. Akhe zaprezentuje dwa: "Gobo. Digital Glossary" (do obejrzenia we Wrocławiu 5 października) oraz "Enter Face Lab" (12 października). Derevo pokaże spektakl "Midwhite" (6 października), a Praktika - spektakl "Sakhar" (13 października, w reżyserii Iwana Wyrypajewa). Prezentacje trzech - "Enter Face Lab", "Midwhite" i "Sakhar" - będą europejskimi premierami tych przedstawień.

Teatr Akhe - jak podkreślają organizatorzy wrocławskiego festiwalu "bez wątpienia jedna z najważniejszych grup teatralnych z Rosji, znana i doceniana na scenach całego świata" - zaliczany jest do reformatorów współczesnego teatru.

"Spektakle Akhe zadziwiają oryginalnością i pomysłowością. Są błyskotliwym mariażem happeningu, sztuk plastycznych, instalacji, wideoartu i fotografii" - zwracają uwagę organizatorzy Avant Art Festivalu. Zespół Akhe charakteryzuje "bezkompromisowe, niezależne podejście do aktu tworzenia i samej materii scenicznej, łączące cechy tradycyjnego teatru, nowych mediów i sztuki galeryjnej" - wymieniają.

"Własny, ekstrawagancki styl narracji, pełen zaskakujących konceptów, fabularnej dezynwoltury, nieustannego balansowania między skrajnościami, wreszcie - zdumiewającego perfekcją oryginalnego aktorstwa" - to z kolei cechy Teatru Derevo, którego zespół należy do najbardziej znanych teatrów awangardowych w Europie.

"Teatr został założony w 1988 r. w Sankt Petersburgu przez Antona Adasinsky'ego. Od 1997 r. artyści tego teatru mieszkają i pracują w Dreźnie. Przedstawienia grupy, prezentowane na wszystkich kontynentach, należą dziś do klasyki współczesnego teatru eksperymentalnego. Spektakle Dereva, zawsze bezsłowne i oryginalnie, łączą różne style i teatralne tradycje: pantomimę, taniec współczesny, butoh, rosyjską awangardę, komedię dell'arte, klaunadę, performance, physical theatre i happening" - czytamy w festiwalowym opisie.

"Sakhar" Teatru Praktika to spektakl muzyczny, w którym Iwan Wyrypajew występuje w trzech rolach: autora tekstów, reżysera i aktora. "Jest to jedno z pierwszych przedstawień zrealizowanych przez Wyrypajewa w moskiewskim Teatrze Praktika, gdzie od kwietnia tego roku pełni on funkcję dyrektora artystycznego. W przedstawieniu oryginalne teksty Wyrypajewa, w towarzystwie elektroakustycznej muzyki Cazimira Liskego, zestawione zostaną ze znanymi popowymi hitami w nowatorskich, świeżych i zaskakujących aranżacjach" - zapowiedziano.

Spektakl "Sakhar" opisywany jest jako "opowieść o współczesnym życiu i sztuce, w konwencji rockowego koncertu; traktat o nowoczesnej cywilizacji, przedstawiony z dozą humoru i dozą smutku".

Iwan Wyrypajew (ur. 1974 w Irkucku), znany rosyjski aktor, dramatopisarz, scenarzysta oraz reżyser teatralny i filmowy, jest mężem polskiej aktorki Karoliny Gruszki. "Hołubiony w Polsce, jest między innymi laureatem Paszportu Polityki z roku 2012 w kategorii Teatr" - przypomniano. "Dostosowana do nowych czasów buntowniczość, ujawniająca się w twórczości artysty, zyskała uznanie nie tylko w jego ojczystym kraju. Przedstawienia Wyrypajewa zawsze zdobywały sympatię krytyków i publiczności, zaś jego filmy fabularne - "Euforia", "Taniec Delhi", a w szczególności "Tlen" - zyskały status kultowych" - podkreślają organizatorzy Avant Art Festivalu.

Organizatorem imprezy jest Fundacja Avant Art z siedzibą we Wrocławiu. Szczegółowe informacje o programie festiwalu i lokalizacjach poszczególnych wydarzeń dostępne będą na stronie internetowej www.avantart.pl. (PAP)

jp/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)