Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tunezja: islamiści zobowiązali się oddać władzę przed końcem października

0
Podziel się:

Islamska partia Hizb an-Nahda zobowiązała się do oddania przed
końcem października władzy, aby ułatwić rozwiązanie głębokiego kryzysu, w jakim od lipca, dwa lata
po zwycięstwie w Tunezji rewolucji, pogrążył się ten kraj. Do tego czasu powstanie rząd
technokratów.

Islamska partia Hizb an-Nahda zobowiązała się do oddania przed końcem października władzy, aby ułatwić rozwiązanie głębokiego kryzysu, w jakim od lipca, dwa lata po zwycięstwie w Tunezji rewolucji, pogrążył się ten kraj. Do tego czasu powstanie rząd technokratów.

Dokument w tej sprawie zredagowany przez czterech mediatorów przewiduje desygnowanie do końca przyszłego tygodnia niezależnego premiera, który będzie miał 14 dni na sformowanie swego gabinetu.

W sobotę do ostatniej chwili trwała zacięta dyskusja, ale ostatecznie przywódca Hizb an-Nahda (Partii Odrodzenia), Raszid Ghannuszi i liderzy opozycji podpisali porozumienie przy błyskach fleszy i w świetle reflektorów ekip telewizyjnych.

Kongres na rzecz Republiki, partia prezydenta Monsifa Marzukiego, będącą świeckim sojusznikiem Hizb an-Nahda, odmówiła podpisania porozumienia .

Rząd, na czele którego stoją politycy Hizb an-Nahda, skompromitowany zabójstwami działaczy opozycyjnych, nieustannie nawracającymi kryzysami politycznymi i załamaniem gospodarczym, odchodzi po dwóch latach, jakie upłynęły od objęcia przez partię władzy w następstwie obalenia dyktatorskiego reżimu prezydenta Ben Alego.

Hizb an-Nahda zdobyła władzę w rezultacie głosowania z 23 października 2011 roku, tj. pierwszych demokratycznych wyborów w dziejach Tunezji.

Obecną fazę kryzys politycznego zapoczątkowało zabójstwo czołowego lewicowego polityka, deputowanego Mohameda Brahmiego. Destabilizacja tunezyjskiej sceny politycznej osiągnęła po tym kolejnym morderstwie politycznym szczytowy punkt.

Uzgodniona w podpisanym porozumieniu "mapa drogowa" zakłada przeprowadzenie w ciągu czterech najbliższych tygodni "ogólnonarodowej debaty" z udziałem całej klasy politycznej, uchwalenie konstytucji i przyjęcie kalendarza wyborczego.

Nad przebiegiem rozmów w sprawie sformowania nowego rządu, które będą się toczyły między trzema partiami rządowymi (Hizb an-Nahda, Kongres na rzecz Republiki i Ettakatel) a głównymi ugrupowaniami opozycyjnymi występującymi jako Front Ocalenia Narodowego, będą czuwali wspomniani na wstępie mediatorzy - przedstawiciele Powszechnej Tunezyjskiej Unii Pracy, stowarzyszenia pracodawców UTICA, Tunezyjskiej Ligi Praw Człowieka i Stowarzyszenia Sędziów. (PAP)

ik/ ro/

14734124 14734651 314734657

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)