Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tunezja: Strajk generalny i napięcia po zabójstwie polityka opozycji

0
Podziel się:

Strajk generalny częściowo sparaliżował w piątek życie w Tunezji. Akcja
protestacyjna, zorganizowana przez największy związek zawodowy UGTT, została ogłoszona po
zamordowaniu w czwartek opozycyjnego polityka Mohameda Brahmiego.

Strajk generalny częściowo sparaliżował w piątek życie w Tunezji. Akcja protestacyjna, zorganizowana przez największy związek zawodowy UGTT, została ogłoszona po zamordowaniu w czwartek opozycyjnego polityka Mohameda Brahmiego.

Jak pisze agencja AFP, w piątek rano ulice Tunisu były opustoszałe. Nieczynne były kawiarnie, zwykle otwarte w czasie ramadanu. Na targowiskach praktycznie nie było ruchu, drobni sklepikarze również zrezygnowali z handlu, przyłączając się do strajku.

Linie lotnicze Tunisair i ich filia Tunisair Express odwołały wszystkie piątkowe loty; podobnie Air France, Alitalia i British Airways anulowały swe połączenia z i do Tunisu. Do strajku przyłączyli się również pracownicy obsługi naziemnej na lotniskach.

Po zamordowaniu Brahmiego, który w czwartek rano został zastrzelony przed własnym domem, w całej Tunezji wybuchły protesty z udziałem tysięcy ludzi. W Sidi Bouzid, gdzie zaczęła się tunezyjska rewolucja i arabska wiosna w 2011 roku, podpalono biura rządzącej, umiarkowanie islamistycznej Partii Odrodzenia.

Brahmi był szefem małej partii opozycyjnej Ruch Ludowy; zasiadał w zgromadzeniu, które ma za zadanie przygotowanie nowej konstytucji Tunezji. Piątek jest dniem żałoby w całym kraju z powodu śmierci polityka.

Tunezyjska prasa zwraca uwagę na zagrożenie dla stabilizacji kraju po zamordowaniu Brahmiego.

Piątkowy protest to drugi strajk generalny od przemian zapoczątkowanych w 2011 roku. Pierwszy miał miejsce w lutym bieżącego roku po zabójstwie Szokriego Belaida, opozycyjnego polityka stojącego na czele Ruchu Demokratycznych Patriotów, partii marksistowskiej o kierunku panarabskim. (PAP)

cyk/ ap/

14270080

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)