Notowania

wiadomości
29.01.2013 16:53

Turcja: Bojownicy PKK niczego nie deklarowali w sprawie rozejmu

# dementi PKK w sprawie rozejmu #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dementi PKK w sprawie rozejmu #

29.01. Ankara (PAP/Reuters) - Kurdyjscy bojownicy nie składali żadnych oficjalnych oświadczeń w sprawie zawieszenia broni - powiedział we wtorek rzecznik Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) Roj Welat w reakcji na doniesienie tureckiego dziennika, że w lutym bojownicy ogłoszą rozejm.

Turecki dziennik "Hurriyet" napisał we wtorek, że kurdyjscy bojownicy ogłoszą w lutym wstrzymanie wrogich działań przeciwko Turcji zgodnie z harmonogramem procesu pokojowego, który ma zakończyć trwający od 28 lat konflikt. Gazeta podała, że wstępnym krokiem mającym służyć budowie zaufania ma być złożenie broni przez około 100 bojowników separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu i wycofanie się ich z Turcji.

"Zgodnie z harmonogramem PKK ogłosi decyzję o wstrzymaniu wrogich działań w lutym zaraz po oficjalnym apelu Abdullaha Ocalana" - poinformował dziennik, nie podając źródeł swoich informacji.

"PKK nie składała oficjalnie żadnych takich oświadczeń" - powiedział agencji Reuters przez telefon rzecznik PKK Roj Welat. "Nie dysponujemy taką informacją" - dodał.

Turecki wywiad pod koniec 2012 roku rozpoczął rozmowy z przebywającym w więzieniu liderem PKK Abdullahem Ocalanem. Jak pisze "Hurriyet", prowadzone są też rozmowy z przedstawicielami PKK na północy Iraku, gdzie stacjonuje większość bojowników ugrupowania.

Według doniesień tureckich mediów z początku stycznia rząd Turcji i skazany na dożywocie Ocalan uzgodnili plan zakończenia konfliktu kurdyjskiego przewidujący złożenie broni przez PKK w zamian za rozszerzenie praw Kurdów. Czteroetapowy plan zakończenia konfliktu przewiduje, że po wstępnym przerwaniu walk bojownicy PKK wycofają się z terytorium Turcji, po czym rozpoczną się rozmowy o rozbrojeniu, a końcowym etapem będzie złożenie broni przez bojowników.

W zamian władze Turcji mają zaakceptować edukację w języku kurdyjskim, umożliwić wzmocnienie administracji lokalnej na terenach zamieszkanych przez Kurdów, a także stworzyć neutralną etnicznie definicję obywatelstwa tureckiego.

Ocalan ma przygotować cztery listy, w których przedstawi swoją wizję zakończenia konfliktu. Ich adresatami będą: Partia Pokoju i Demokracji (BDP), która jest legalną reprezentacją Kurdów w Turcji, przywódcy PKK w północnym Iraku, aktywiści PKK w Europie oraz turecka opinia publiczna.

Od 1984 roku, kiedy kurdyjscy rebelianci chwycili za broń, by utworzyć w południowo-wschodniej Turcji własne państwo, w konflikcie zginęło ponad 40 tys. ludzi. Turcja, podobnie jak USA i UE, uznaje PKK za organizację terrorystyczną.

Jak pisze Reuters, konflikt z Kurdami jest jednym z głównych wewnętrznych wyzwań, z jakimi zmaga się premier Recep Tayyip Erdogan od 10 lat rządzący Turcją. (PAP)

mmp/ keb/ mc/

13098467 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz