Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Turcja: Grupa byłych burmistrzów kurdyjskich zwolniona z więzienia

0
Podziel się:

Sąd w Turcji zadecydował we wtorek o zwolnieniu z
więzienia 10 działaczy kurdyjskich, w tych sześciu byłych burmistrzów, sądzonych w ramach śledztwa
przeciwko Unii Wspólnot Kurdyjskich (KCK), organizacji zbliżonej do Partii Pracujących Kurdystanu
(PKK).

Sąd w Turcji zadecydował we wtorek o zwolnieniu z więzienia 10 działaczy kurdyjskich, w tych sześciu byłych burmistrzów, sądzonych w ramach śledztwa przeciwko Unii Wspólnot Kurdyjskich (KCK), organizacji zbliżonej do Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

Sąd uznał, że czas, który spędzili oni w więzieniu - ponad trzy lata - przekroczył ewentualny wyrok - podały źródła sądowe. Uznał też, że zwolnienie tych osób nie zagraża dalszemu postępowaniu.

Działacze kurdyjscy opuścili we wtorek więzienie w Diyarbakir, głównym mieście południowo-wschodniej Turcji, regionu zamieszkanego głównie przez Kurdów. Zwolnieni działacze znajdowali się wśród łącznie 175 osób oskarżonych o związki z KCK, wobec których wszczęto postępowanie przed sądem w Diyarbakir.

Światowe agencje zwracają uwagę, że zwolnienia zbiegają się ze wznowieniem przez władze tureckie rozmów z więzionym przywódcą PKK Abdullahem Ocalanem. Celem jest doprowadzenie do złożenia broni przez PKK i zakończenia trwającego 28 lat konfliktu kurdyjskiego.

Agencje cytują też wypowiedź Ocalana przekazaną we wtorek przez kurdyjską agencję Dicle, w której umniejsza on swą zdolność oddziaływania w rozmowach. "Jestem tu więźniem" - miał powiedzieć Ocalan podczas spotkania z bratem, dodając, że dowódcy PKK w północnym Iraku "są tymi, którzy prowadzą ruch (PKK)". Wypowiedzi podanej przez Dicle nie można zweryfikować z innymi źródłami - zauważa Reuters.

Również we wtorek gazety tureckie publikują sondaż z przełomu roku, z którego wynika, że 26,1 proc. Turków uważa, iż należy użyć metod politycznych do położenia kresu działaniom PKK. Metody militarne popiera 50,1 proc. ankietowanych (w 2010 było to niecałe 32 proc.). Sondaż przeprowadzono pod koniec grudnia i w połowie stycznia; w minionym roku doszło do eskalacji walk między bojownikami PKK a siłami bezpieczeństwa.

Premier Recep Tayyip Erdogan oświadczył we wtorek, że rozmowy z Ocalanem to nie "negocjacje z terrorystami", lecz próby rozwiązania problemu, którym nękany jest kraj. "Proces, który toczy się w Imrali (więzienie, gdzie Ocalan odbywa karę dożywocia), to nie jest siadanie do rozmów i negocjowanie z terrorystami, ale wykorzystywanie możliwości w zabiegach o rozwiązanie problemu" - powiedział Erdogan, cytowany przez dziennik "Today's Zaman".

PKK, uznawana przez Turcję, USA i UE za organizację terrorystyczną, od roku 1984 walczy o niezależność tureckiego Kurdystanu. W walkach zginęło ponad 45 tysięcy ludzi. KCK to działająca w podziemiu organizacja, którą władze Turcji uznają za miejską platformę PKK. Zdaniem Ankary intencją KCK jest budowa równoległych do administracji państwowej struktur w prowincjach zdominowanych przez ludność kurdyjską. (PAP)

awl/ mc/

13240136 13241471 int. arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)