Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Turcja: Juppe:nadszedł czas, aby zaostrzyć sankcje wobec Syrii

0
Podziel się:

Szef francuskiego MSZ Alain Juppe wezwał w piątek w Ankarze
Radę Bezpieczeństwa ONZ do działania przeciwko reżimowi prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Mówił,
że nadszedł czas, aby zaostrzyć sankcje przeciwko Syrii z powodu krwawej rozprawy z opozycją.

Szef francuskiego MSZ Alain Juppe wezwał w piątek w Ankarze Radę Bezpieczeństwa ONZ do działania przeciwko reżimowi prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Mówił, że nadszedł czas, aby zaostrzyć sankcje przeciwko Syrii z powodu krwawej rozprawy z opozycją.

"Musimy kontynuować naciski, ONZ musi działać i nie jest normalne, że Rada Bezpieczeństwa nie reaguje. Zaapelowaliśmy do Asada o zmiany, lecz reżim ich nie chciał. Jesteśmy gotowi rozszerzyć sankcje" - zapowiedział Juppe na wspólnej z tureckim kolegą konferencji prasowej.

Juppe sprzeciwił się jednocześnie jednostronnej interwencji w Syrii, mówiąc, że krok taki musiałby mieć mandat ONZ. Podkreślił, że Francja chce współpracować w sprawie Syrii zarówno z Ligą Arabską, jak i Turcją oraz syryjską opozycją. Wyraził jednocześnie wątpliwość, czy Syria odpowie pozytywnie na plan rozwiązania konfliktu przedstawiony przez Ligę Arabską. Zaapelował też do syryjskiej opozycji, aby unikała "zbrojnego powstania".

Szef tureckiej dyplomacji Ahmed Davutoglu na pytanie, czy Turcja poprze utworzenie strefy zakazu lotów nad Syrią, odpowiedział, że jeśli reżim tego kraju będzie w dalszym ciągu brutalnie tłumił antyrządowe demonstracje, dalsze kroki przeciwko niemu powinny zostać podjęte.

Francja, Wielka Brytania i Niemcy planują zwrócenie się do Komitetu Praw Człowieka Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych o zaaprobowanie rezolucji potępiającej przemoc w Syrii. Potem rezolucja ta ma być przedstawiona na forum Zgromadzenia.

Liga zawiesiła w sobotę członkostwo Syrii, gdy Damaszek nie dotrzymał obietnicy powstrzymania się od dalszych akcji policji i wojska przeciwko demonstrantom, domagającym się demokratyzacji i rozpoczęcia dialogu z opozycją. Arabski plan wyjścia z kryzysu, na który Syria przystała, przewidywał zaprzestanie przemocy, wycofanie wojska z miast, zwolnienie więźniów politycznych oraz wpuszczenie do kraju zagranicznych mediów i organizacji praw człowieka.

W środę Liga Arabska dała władzom Syrii trzy dni na zakończenie krwawych rozpraw z protestującymi i na wpuszczenie do kraju obserwatorów. (PAP)

jo/ ro/

102232349 10223193 10222336 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)