Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Turcja może zablokować plan ratowania Cypru oparty na dochodach z gazu

0
Podziel się:

Turcja może zablokować wszelkie plany Cypru mające
uchronić sektor bankowy przed bankructwem, które polegałyby na przyśpieszeniu wydobycia gazu z
podmorskich złóż w pobliżu wyspy - poinformowali w czwartek anonimowi przedstawiciele rządu w
Ankarze.

Turcja może zablokować wszelkie plany Cypru mające uchronić sektor bankowy przed bankructwem, które polegałyby na przyśpieszeniu wydobycia gazu z podmorskich złóż w pobliżu wyspy - poinformowali w czwartek anonimowi przedstawiciele rządu w Ankarze.

Cypr musi uzyskać pomoc zagraniczną, by uratować stojące na krawędzi bankructwa banki; Unia Europejska przyjdzie mu z pomocą, jeśli Nikozja znajdzie 5,8 mld euro własnych środków. Rząd cypryjski początkowo chciał je pozyskać, nakładając jednorazowy podatek na klientów banków. Parlament odrzucił to rozwiązanie i Nikozja szuka teraz planu awaryjnego.

Minister finansów Cypru Michalis Sarris, który od wtorku przebywa w Moskwie, zabiega tam o przełożenie spłaty kredytu na sumę 2,5 mld euro i stara się zainteresować inwestorów z Rosji eksploatacją podmorskich złóż gazu.

Innym planem awaryjnym Cypru może być emisja obligacji gwarantowanych przyszłymi dochodami z wydobycia gazu. Eksploatacja złóż miała się rozpocząć najwcześniej w 2019 roku.

"Złoża te należą do obydwu (cypryjskich) wspólnot i o ich przyszłości nie może decydować wyłącznie Cypr południowy. Jeśli będzie to konieczne, poczynimy stosowne kroki przeciw tego rodzaju inicjatywom" - powiedział w rozmowie z Reuterem anonimowy turecki polityk.

Wyspa Cypr podzielona jest na nieuznawaną przez społeczność międzynarodową Turecką Republikę Cypru Północnego oraz Republikę Cypryjską położoną na południu. Próby zjednoczenia wyspy nie przyniosły rezultatów i Turcja jest jedynym krajem uznającym republikę na północy.

Cypr próbuje wyciągnąć już teraz korzyści z jeszcze nieeksploatowanych złóż, co wywołało napięcia między Nikozją a Ankarą, która domaga się wspólnego podejścia do planów wydobycia gazu oraz udziału w zyskach.

"Moglibyśmy zwrócić się z tą sprawą do UE, ale (najpierw) wykorzystamy wszelkie kanały polityczne i środki prawne" - powiedział rozmówca Reutera, odnosząc się do tureckich roszczeń dotyczących złóż gazu.

Reuters zwraca uwagę, że jeśli Moskwa udzieli pomocy Nikozji w zamian za inwestycje w złoża gazu położone na południe od Cypru, to w jeszcze większym stopniu będzie kontrolowała dostawy tego surowca do Europy. (PAP)

fit/ mc/

13457848 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)